Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Stosunkowo wysokie ceny jabłek przemysłowych
Już od kilku tygodni zakłady przemysłowe prowadzą skup jabłek do przetwórstwa. Co prawda na razie do skupu trafiają niewielkie ilości jabłek, gdyż jego kumulacja będzie miała miejsce w miesiącach jesiennych, lecz już obecny poziom cen może świadczyć, że sezon może być udany dla ich producentów.

Według informacji płynących z rynku zakłady przetwórcze pod koniec sierpnia br. płacą za jabłka około 0,50 PLN/kg, co jest relatywnie wysoką ceną w porównaniu do lat poprzednich. Dla przykładu, zgodnie z danymi IERiGŻ-PIB, średnia cena jabłek przemysłowych w sierpniu 2010 roku wynosiła 0,32 PLN/kg, a dwa lata wcześniej 0,17 PLN/kg. Głównym powodem stosunkowo wysokich cen jest duże zapotrzebowanie na surowiec ze strony sektora przetwórczego. Ze względu na niską produkcję koncentratu w minionym sezonie, jego zapasy obecnie są niewielkie. Dane Instytutu mówią, że w sezonie 2010/11 w kraju wytworzono go ok. 140 tys. t, tj. o 70 tys. t mniej niż w sezonie poprzednim. 

Oferowaniu wyższych cen przez zakłady przetwórcze sprzyjają również wysokie ceny koncentratu na rynku europejskim. Według danych Foodnews cena zagęszczonego soku jabłkowego (c&f) w Rotterdamie w dniu 26 sierpnia br. wynosiła 1500 EUR/t tj. o 400 EUR więcej niż przed rokiem i aż 2-krotnie więcej niż dwa lata wcześniej. Co prawda można zauważyć tendencje w kierunku obniżania się cen koncentratu jabłkowego, co spowodowane jest spodziewaną większą jego produkcją w tym roku, jednak powinny one pozostać relatywnie wysokie. W związku z tym prawdopodobnie utrzyma się również korzystny, z punktu widzenia producentów, poziom cen jabłek. Jest to o tyle istotne, gdyż oczekiwania co do tegorocznych zbiorów jabłek w kraju są dobre. Produkcja jabłek przemysłowych w tym roku powinna być zatem opłacalna.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij