Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Niskie ceny większości krajowych warzyw
Krajowe warzywa są tańsze w porównaniu do roku poprzedniego. Dotyczy to znacznej części gatunków warzyw które są obecnie oferowane. W dużym stopniu potaniała kapusta, która na rynku hurtowym w Broniszach, zgodnie z danymi opublikowanymi przez Ministerstwo Rolnictwa, w dniu 18 VIII 2011 r. kosztowała 1,20-1,50 PLN/kg podczas gdy rok wcześniej 2,50-3,00 PLN.

Znaczny spadek cen zanotowały także kalafiory, za które trzeba zapłacić 1,50-1,80 PLN/szt. wobec 2,75-4,00 PLN w roku ubiegłym. Tańsze są również  ziemniaki, buraki ćwikłowe, sałata czy też pietruszka. Duży spadek cen widoczny jest w przypadku pomidorów spod osłon, które kosztują 1,10-2,00 PLN/kg wobec 2,00-3,00 PLN w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Mniej, niż rok wcześniej za warzywa płacą także zakłady przetwórcze. Według monitoringu cen prowadzonego przez Ministerstwo, cena skupu kalafiorów i brokułów różyczkowanych w dniach 8-9 sierpnia br. była średnio o 10 groszy/kg niższa w porównaniu do roku poprzedniego. Ogórki do konserwowania w tym samym okresie potaniały natomiast o 40-50 groszy na kilogramie.

Jedną z przyczyn niskich cen jest niewielki popyt oraz słaba jakość oferowanych warzyw, która wynika z nienajlepszego przebiegu pogody w okresie wegetacji. Niska jakość z dużym prawdopodobieństwem odbije się negatywnie na wartości przechowalniczej warzyw z tegorocznych zbiorów. Ich podaż zimą oraz wiosną przyszłego roku może być z tego powodu niższa, co może przełożyć się na wzrost cen. Należy zaznaczyć, że podaż warzyw w tym roku i tak może być niewielka. Jak przewiduje GUS ich zbiory mogą być zbliżone do nieudanych ubiegłorocznych.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij