Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wzrost zbiorów jabłek w krajach Unii Europejskiej w 2011 roku
Z informacji przedstawionych przez WAPA (Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek) wynika, że tegoroczne zbiory jabłek w Unii Europejskiej mają wynieść 10,2 mln t i być o blisko 500 tys. t wyższe w porównaniu do 2010 roku. Wzrost produkcji jabłek będzie widoczny w większości krajów Wspólnoty.

Największy, biorąc pod uwagę wolumen produkcji, odnotuje się w Polsce, gdzie oszacowane przez "`Stowarzyszenie"' zbiory mają ukształtować się na poziomie 2,3 mln t - o 24% większym niż w roku poprzednim. Dla porównania, GUS szacuje zbiory jabłek w kraju na poziomie wynoszącym około 2,4 mln t.

Polska tym samym będzie największym producentem jabłek spośród krajów Unii z 23% udziałem w ogólnej produkcji. We Włoszech, które w tamtym roku dominowały pod tym względem zbiory mają wynieść nieco ponad 2,2 mln ton, o 1,5% więcej niż rok wcześniej. Więcej jabłek zbiorą także Francuzi - 1,7 mln t (wzrost o 4,8%), jak również Niemcy - 0,9 mln t (wzrost o 7,3%).

Spadek produkcji jabłek nastąpić ma natomiast na Węgrzech, gdzie odnotowano znaczne szkody przymrozkowe. Według WAPA, w tym kraju zebranych ma zostać 300 tys. t tych owoców, co oznacza spadek aż o blisko 39% w stosunku do roku poprzedniego. Węgry są dość znaczącym producentem w krajach UE-27. Ich udział w strukturze zbiorów przy normalnej produkcji kształtuje się na poziomie około 5%.

Wzrost produkcji poza Unią ma nastąpić również w Chinach, które są największym producentem jabłek na świecie. Zgodnie z informacją podaną przez Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych na podstawie XXX Kongresu Prognosfruit w Ljubljanie, Chiny w tym roku mają wyprodukować 33 mln ton jabłek, podczas gdy w 2010 roku ich zbiory w tym kraju wyniosły około 31 mln t.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij