Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
FAMMU/FAPA: Rynek zbóż pod wpływem negocjacji o zwiększenie zadłużenia USA
W mijającym tygodniu doniesienia o toczących się w USA negocjacjach w Kongresie na temat zwiększenia limitu zadłużenia amerykańskiego budżetu podbiły tamtejsze notowania zbóż, za którymi podążyły ceny na giełdach europejskich - informuje FAMMU/FAPA.

Jak oceniaja analitycy FAMMU/FAPA, pokazuje to, jak wielką rolę odgrywają obecnie na rynku zbóż czynniki finansowe.

Ich zdaniem, amerykańscy inwestorzy i spekulanci słusznie obstawiają dalszy wzrost podaży pieniądza, który im także da szanse na kolejne spekulacje finansowe. 2 sierpnia br. wyczerpie się aktualny, ustawowy limit budżetowego długu w USA. Jeśli do tego czasu nie zostanie podniesiony, amerykańskie rynki finansowe i całą gospodarkę czeka wstrząs o sile kataklizmu, który z pewnością przeniesie się na cały świat.

Hamujący do tej pory dojście do porozumienia republikanie domagają się od prezydenta Obamy ostrych cięć budżetowych, jako warunku ich zgody na wzrost limitu. Chcą także aby podwyżka długu miała charakter tymczasowy.

- Tak czy inaczej, trudno się spodziewać, żeby do tego nie doszło, a jak już dojdzie, zacznie się opracowywanie kolejnych, rządowych programów pompujących w amerykańską ekonomię, no i sektor finansowy, dodatkowe pieniądze - czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

Zdaniem autorów raportu, na początku tego tygodnia dużą rolę w podbijaniu notowań na rynku amerykańskim, za którym zazwyczaj podążają giełdy europejskie, odgrywały także doniesienia o wyjątkowo gorącej, niekorzystnej pogodzie w amerykańskim pasie uprawy kukurydzy. W połączeniu z niedawnymi informacjami o spadku zapasów kukurydzy w USA do najniższego od 15 lat poziomu, to właśnie to zboże było w ostatnich dniach, jak już jest od pewnego czasu, głównym czynnikiem napędzającym wzrost cen giełdowych.

Pod koniec tygodnia nadeszła jednak korekta, w Europie związana przede wszystkim z najnowszym raportem francuskiej firmy Strategie Grains, w którym wyraźnie podniesiono prognozę produkcji zbóż w krajach UE.

- W sumie więc, choć na giełdzie w Chicago notowania w tygodniu zakończonym w czwartek 14 lipca wzrosły z 233,1 USD/tonę do 259,8 USD/tonę, to w Paryżu tempo tego wzrostu było ponad dwukrotnie wolniejsze - z 190,5 Euro/tonę do 197,5 Euro/tonę - informują autorzy raportu.

- Trudno także oczekiwać, aby zwłaszcza na rynku europejskim, na który coraz dłuższy cień zaczynają rzucać dostawy taniego zboża z krajów basenu Morza Czarnego, w najbliższych miesiącach, aż do później jesieni, mogło dojść do powrotu trwalszych tendencji wzrostowych na rynku zboża - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.

(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij