Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Czekają nas duże zbiory zbóż
Światowe agencje prześcigają się w podnoszeniu prognoz zbiorów zbóż. Urodzaj spowoduje, że mąka i chleb nie powinny w tym roku drożeć. Na rynku może natomiast brakować rzepaku i kukurydzy - informuje Rp.pl.

Jak przypomina Rp.pl, francuska firma Strategie Grains przewiduje, że tegoroczne zbiory zbóż w Europie będą o 2,5 proc. wyższe niż rok temu. Do niedawna jej analitycy oczekiwali niedoboru zbóż na europejskim rynku, ale po serii intensywnych deszczy radykalnie podnieśli prognozy.

W Polsce według Agencji Rynku Rolnego zbiory zbóż (łącznie z kukurydzą, prosem i gryką) mogą sięgnąć 27,5 mln ton. Byłyby to więcej od średniej z ostatnich pięciu lat (26,7 mln t). W Europie spodziewane jest ponad 130 mln t pszenicy z nowych zbiorów, ale największy urodzaj zanotują kraje basenu Morza Czarnego. Region ten staje się zagłębiem eksportu zboża. Rosja spodziewa się zebrania 92 mln ton zbóż, Ukraina 45 mln t, Kazachstan 15 mln t.

O ile producenci mąki i chleba mogą zrobić w nadchodzących miesiącach tańsze zapasy, o tyle producenci biopaliw są skazani na kupowanie drogiego surowca. Kukurydza i rzepak są najbardziej poszukiwane na rynku. W tym roku za tonę rzepaku polskie zakłady płacą nawet 1800 zł, o 500 zł więcej niż rok temu - bo zbiory w Europie będą o 20 proc. mniejsze. - pisze Rp.pl.

(Źródło: Rp.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij