Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Główny Lekarz Weterynarii: KE nie odwołała zakazu stosowania mączek mięsno-kostnych
Nieprawdą jest, że Komisja Europejska podjęła decyzję o zniesieniu z dniem 1 czerwca 2012 roku zakazu stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich - informuje Główny Lekarz Weterynarii.

Główny Lekarz Weterynarii wydał oświadczenie w tej sprawie, które jest odpowiedzią na doniesienia medialne. W oświadczeniu czytamy m.in., że na forum Komisji Europejskiej trwa dyskusja na ten temat. Prace legislacyjne w tym zakresie są na wstępnym etapie z tego powodu, że brak jest wiarygodnej metody badań laboratoryjnych umożliwiającej rozróżnienie gatunkowe białek pochodzenia zwierzęcego, poza tym kilka państw członkowskich zgłosiło problemy w zakresie wyposażenia laboratoriów w odpowiedni sprzęt badawczy. Stosowanie mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich jest niezgodne z prawem i nie zostały podjęte żadne wiążące decyzje związane ze zwolnieniem tego zakazu.

Jak czytamy w oświadczeniu Głównego Lekarza Weterynarii, polskie stanowisko zakłada częściowe zniesienie powyższego zakazu, z wyjątkiem przeżuwaczy. Zarówno Minister Rolnictwa jak i Główny Lekarz Weterynarii podejmują szeroko zakrojone działania na forum Unii Europejskiej w tym zakresie. Polska przychyla się do wprowadzenia tzw. żywienia krzyżowego, tzn. Białka pochodzenia drobiowego mogłyby być stosowane w żywieniu trzody chlewnej i odwrotnie. Równocześnie opowiada się za utrzymaniem zakazu żywienia zwierząt gospodarskich białkiem uzyskiwanym z przeżuwaczy.


Źródło: portalspożywczy.pl


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij