Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Dzięki decyzji UE trudniej będzie produkować nielegalny alkohol
UE zgodziła się w piątek, by z listy substancji do skażania alkoholu wykreślić skażalnik łotewski, który można łatwo usunąć - poinformowało Ministerstwo Finansów. Według resortu zmiana, której domagała się Polska, istotnie ograniczy niebezpieczeństwo nadużyć - informuje PAP.

Jak podaje PAP, MF poinformowało w komunikacie, że w maju 2010 roku wystąpiło do resortu finansów Łotwy oraz Komisji Europejskiej z wnioskiem o usunięcie z rozporządzenia KE dotyczącego skażania alkoholu jednej z formuł skażania zgłoszonych przez Łotwę.

Resort finansów wyjaśnia, że metoda ta, niegdyś zaakceptowana przez Unię Europejską, stwarzała o wiele większe niebezpieczeństwo nielegalnego odkażania, niż inne metody skażania alkoholu. Alkohol etylowy skażany tą metodą był często przedmiotem nadużyć.

Zwolniony z akcyzy, całkowicie skażony spirytus był odkażany i rozcieńczany, a następnie wprowadzany do nielegalnego obrotu. Z komunikatu MF wynika, że wniosek szefa służby celnej, wiceministra Jacka Kapicy zyskał przychylność strony łotewskiej. Wniosek polski poparły też inne państwa UE. W efekcie KE przygotowała projekt zmiany rozporządzenia dot. skażania alkoholu etylowego.

8 lipca zmiany do tego rozporządzenia zostały zaakceptowane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej na Komitecie Akcyzowym, co oznacza, że ten właśnie skażalnik zostaje wycofany z ww. rozporządzenia. Nowe prawo wejdzie w życie trzy dni po publikacji nowego rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Zdaniem Kapicy należy się spodziewać, że zmiany wejdą w życie w ciągu najbliższego miesiąca - podaje PAP.

Źródło: PAP


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij