Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Eksport polskich warzyw do Rosji może ruszyć w ciągu kilku dni
Rosja może w najbliższych dniach wyrazić zgodę na dostawy warzyw z Polski - poinformował główny lekarz sanitarny Federacji Rosyjskiej Giennadij Oniszczenko po rozmowach z polską delegacją - podaje PAP.

Giennadij Oniszczenko powiedział, że zostały sprecyzowane stanowiska. W najbliższym czasie Polska skieruje do Rosji list, w którym zostaną określone warunki realizacji osiągniętych uzgodnień, gwarantujących bezpieczeństwo żywności. Od razu po tym zostanie otwarty dostęp do rosyjskiego rynku.

O eksporcie świeżych warzyw z Unii Europejskiej, w tym z Polski, z Oniszczenką rozmawiał w piątek w Moskwie wiceminister rolnictwa Jarosław Wojtowicz. Negocjacje dotyczyły zniesienia przez Rosję embarga na import świeżych warzyw z UE.

Przed rozpoczęciem rozmów z polską delacją Oniszczenko powiedział, że "potrzebne są gwarancje bezpieczeństwa produkcji warzywnej ze strony państwa, potwierdzenie bezpieczeństwa eksportowanej do Rosji produkcji, włączając potwierdzenie bezpieczeństwa przez laboratoria badawcze".

Rosja wprowadziła embargo na import świeżych warzyw z krajów UE na początku czerwca w związku z falą zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC w Europie. Podczas czerwcowego szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie - Kreml zgodził się na odblokowanie importu warzyw z Unii w zamian za gwarancje bezpieczeństwa tych produktów.

Dotychczas Rosja odblokowała import warzyw tylko z: Belgii, Holandii, Hiszpanii i Danii - przypomina PAP.

Źródło: PAP


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij