Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Komisja Europejska będzie naciskać na Rosję, aby zniosła embargo na polskie owoce i warzywa
Jej przedstawicielka Paola Testori zapewniła w Sopocie, że Komisja wesprze starania Polski o przywrócenie eksportu polskich owoców i warzyw do Federacji Rosyjskiej. W Sopocie zakończyło dwudniowe nieformalne spotkanie Rady Unii Europejskiej do spraw Zdrowia.

Paola Testori podkreśliła, że w minionym tygodniu Rosja uzgodniła z Unią Europejską zdjęcie embarga dla wszystkich krajów Wspólnoty. Niektóre kraje, jak Belgia, Holandia czy Hiszpania już eksportują do Rosji, ale dla innych embargo wciąż obowiązuje. "Naciskamy na władze Rosji, bo wcześniej uzgodniliśmy w porozumieniu, że odblokowanie eksportu dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej." - stwierdziła.

Paola Testori dodała, że przedstawiciel Komisji Europejskiej ponownie może zabiegać w Moskwie o pełne otwarcie granic dla europejskiego eksportu warzyw i owoców. "Prowadzimy dialog z Rosją, w którym uczestniczą też władze Polski. Być może przed końcem tygodnia powtórzymy naszą wizytę w Rosji z udziałem przedstawiciela polskiego rządu. Obecna blokada polskiego eksportu owoców i warzyw do Rosji jest nieuzasadniona." -dodała.

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapewniła, że minister rolnictwa Marek Sawicki otrzymał już od inspekcji sanitarnej dane z ponad dwóch tysięcy kontroli polskich warzyw i owoców. "Pan minister, kiedy będzie wybierał się do Moskwy będzie uzbrojony w wyniki tych badań" - dodała Kopacz.

Paola Testori przypomniała, że porozumienie Unii Europejskiej z Rosją przewiduje, że każdy kraj eksportujący do Rosji warzywa będzie musiał przedstawić certyfikat bezpieczeństwa gwarantujący, że dana partia towaru nie jest zakażona bakterią e.coli.

Źródło: PAP

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij