Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Dzień Żywności w Parlamencie: Lepsze etykiety i produkty regionalne
Parlament pokazał się we wtorek od kuchni. I to dosłownie! Eurodeputowani Komisji Rolnictwa głosowali nad przepisami dotyczącymi jakości żywienia, a w parlamentarnej kuchni promowane były produkty regionalne z różnych części Europy.

Posłowie zaangażowani w prace nad etykietowaniem żywności mówili czego spodziewają się po głosowaniu na lipcowej sesji plenarnej. Po raz pierwszy podczas spotkania z prasą odpowiedzieli także na pytania naszych czytelników!

 

Komisja Rolnictwa PE głos owała nad projektem, który ma ułatwić rejestrowanie produktów tradycyjnych i regionalnych. Będzie się to odbywało szybciej (okres oczekiwania na odpowiedź Komisji Europejskiej skróci się z 12 do sześciu miesięcy).

 

Grupom producenckim będzie też łatwiej chronić i promować produkty. Raport ma być głosowany na drugiej sesji wrześniowej sesji plenarnej.

 

Przy okazji głosowania w Komisji Rolnictwa w parlamentarnej stołówce promowano produkty regionalne z różnych części Europy, a parlamentarni kucharza podpowiadali jak je przygotowywać.

 

Ile truskawki w truskawce

 

Na tym jednak tematyka żywności się nie skończyła. Europosłowie dyskutowali z dziennikarzami o nadchodzących głosowaniach na lipcowej sesji plenarnej, które będą dotyczyć etykietowania żywności i żywności genetycznie modyfikowanej. Po raz pierwszy odpowiadali nie tylko na pytania reporterów, ale także naszych czytelników na Facebooku i Twitterze.

 

Najbardziej ich interesowały kwestie związane z bezpieczeństwem żywności i czytelnością etykiet. Ania pytała czy jest możliwa idealna etykieta, na której zawarte będą wszystkie niezbędne informacje. "Nie. Bo każdy konsument szuka innej informacji i co innego jest dla niego ważne" - odpowiadał szwedzki europoseł Carl Schlyter (Zieloni). "Moim ideałem byłyby etykiety, które pomagają robić świadome zakupy i unikać fałszywych produktów. Takich jak jogurty truskawkowe bez zawartości truskawek" - dodał.

 

Zgodził się z nim holenderski deputowany Gerben-Jan Gerbrandy (Liberałowie), którego zdaniem na etykietach powinny być te informacje, które są ważne dla naszego zdrowia (takie jak zawartość soli czy tłuszczy).

 

Etykiety jak "Wojna i Pokój"?

Jednak według brytyjskiego posła Struana Stevensona (Konserwatyści i Reformatorzy) niektórzy deputowani chcą zbyt dużo informacji na etykietach. "Gdyby spełnić ich postulaty to etykiety byłyby tak grube jak "Wojna i Pokój"" - ironizował. Według niego wystarczą jasne i proste informacje.

 

Nasi czytelnicy zastanawiali się też skąd konsumenci mają wiedzieć jak czytać etykiety. Na pytanie Izabeli w tej sprawie brytyjska deputowana Glenis Willmott (Socjaliści i Demokraci) odpowiedziała, że edukacja konsumentów powinna zaczynać się jak najwcześniej, najlepiej już w szkole. Niemiecka deputowana Renate Sommer (Europejska Partia Ludowa) dodała, że nie można też zapominać o starszych konsumentach. Jej zdaniem edukacja to zadanie dla państw Unii.

 

Nasi czytelnicy mieli też pytania dotyczące bezpieczeństwa żywności, Radi chciał wiedzieć czy można sprawdzić całą żywność sprowadzaną z krajów trzecich. Schlyter przypomniał, że UE ma system wczesnego ostrzegania. "Jeśli jedno państwo wykryje coś niebezpiecznego, to ma obowiązek ostrzec innych" - mówił. Sommer zaś dodała, że kraje trzecie, które chcą sprzedawać swoją żywność w UE muszą spełniać nasze standardy. Według niej my też powinniśmy umieć identyfikować zagrożenia wystarczająco wcześnie.

 

 Źródło: PE


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij