Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Nowe szacunki tegorocznych zbiorów zbóż w Rosji – 85 mln t
Minister Rolnictwa Rosji, Y. Skrynnik, w ubiegłym tygodniu przedstawiła nowe oficjalne szacunki tegorocznych zbiorów. Na początku miesiąca, gdy rząd ogłaszał, iż zakaz eksportu zbóż z Rosji nie będzie kontynuowany po 1 lipca 2011 r. szacowano zbiory na poziomie od 85 do 95 mln t zbóż.

Jednakże ostania prognoza jest mniej optymistyczna. Według resortu, w przypadku korzystnego przebiegu warunków pogodowych, produkcja zbóż w Rosji w sezonie 2011/2012 wyniesie ok. 85 mln ton. Ministerstwo podało również, iż powierzchnia zasiewów zbóż jarych pod zbiory w 2011 r. wyniosła 30 mln ha, co oznacza wzrost o 2 mln ha w skali roku.

 

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) szacuje, iż same zbiory pszenicy w Rosji w sezonie 2011/2012 wyniosą 53,0 mln t, wobec 41,5 mln t w kończącym się sezonie 2010/2011. Jednocześnie eksperci amerykańscy w nadchodzącym sezonie oczekują ponad dwukrotnego wzrostu wolumenu eksportu tego zboża do 10 mln t, w porównaniu z 4 mln t w bieżącym, gdy od połowy sierpnia 2010 r. obowiązywał zakaz wywozu zbóż.

 

Warto dodać, iż w przypadku Rosji bardzo trudno dotrzeć do danych odnośnie zapasów, których szacunki bardzo się różnią w zależności od źródła. Często również ulegają one zmianom. Międzynarodowa Rada Zbożowa szacuje, iż całkowite zapasy zbóż na koniec czerwca 2011 r. w tym kraju wyniosą 6,3 mln t (raport z 26 maja 2011 r.), podczas gdy USDA ocenia same tylko zapasy pszenicy na 10,6 mln t (raport z 10 czerwca 2011 r., miesiąc wcześniej USDA szacowała je na zaledwie 5,6 mln t).

 

Obecnie rząd rosyjski rozważa wprowadzenie ceł eksportowych na zboże. Oczekujemy, iż w przypadku gdy w sierpniu - wrześniu br. okaże się, iż zbiory w Rosji będą na poziomie niższym od oczekiwanego, rząd rosyjski może ponownie wprowadzić ograniczenia w eksporcie.

 

BGZ_na_Zoltym
  (Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij