Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Komisarz UE ds. rolnictwa: 210 mln euro pomocy dla rolników z powodu EHEC
210 mln euro zostanie przeznaczone na odszkodowania dla producentów świeżych warzyw w celu pokrycia strat poniesionych w wyniku epidemii EHEC - poinformował w środę na konferencji prasowej komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos.

Jeszcze we wtorek Ciolos mówił o funduszu w wysokości 150 mln euro na pokrycie strat poniesionych przez producentów świeżych warzyw w wyniku paniki, jaka wybuchła z powodu epidemii zakażeń zmutowanym szczepem bakterii E. coli (EHEC). Jednak wiele krajów UE, w tym Polska, uważa, że to zbyt mało w porównaniu do strat sektora.

"Naszym celem jest jak najszybsza pomoc producentom, dlatego mam nadzieję, że propozycja Komisji Europejskiej będzie zaakceptowana we wtorek przez państwa członkowskie. Wówczas jak najszybciej uruchomimy wypłaty pomocowe, mam nadzieję, że będzie to możliwe do lipca" - mówił w środę komisarz Ciolos.

"Czekamy na wnioski o odszkodowanie do końca czerwca i wtedy ocenimy dalszy przebieg sytuacji" - zapowiedział. Jak dodał, niewykluczone, że czas ten będzie wydłużony, a kolejne środki - uwolnione, jeśli będą dostępne. Pieniądze na odszkodowania mają pochodzić z budżetu wspólnej polityki rolnej.

Wypłata odszkodowań miałaby nastąpić za produkty wycofane z rynku: ogórki, sałaty i pomidory, a także cukinie i papryki. KE chce wypłacać rolnikom równowartość 50 proc. średniej ceny z czerwca trzech ostatnich lat produkcji (2008-2010). Wtorkowa wstępna propozycja Ciolosa mówiła o 30 proc.

Ciolos podkreślił, że 210 mln euro pozwoli na wypłatę odszkodowań za okres od 26 maja do końca czerwca. Odszkodowania mają być wypłacane albo poprzez organizacje producenckie albo odpowiednie krajowe agencje płatnicze. Zdecydują o tym kraje członkowskie.

Odszkodowania mają być przeznaczone zarówno dla rolników zrzeszonych w organizacjach producentów warzyw jak i niezrzeszonych.

"Jakkolwiek producenci, którzy są członkami organizacji producenckich, będą mieli dostęp do innych mechanizmów przeznaczonych dla takich organizacji, co umożliwi im rekompensaty do 70 proc. ceny referencyjnej" - podkreślił Ciolos.

Zdaniem ministra rolnictwa Marka Sawickiego, straty Polski spowodowane tylko wprowadzeniem przez Rosję embarga na import europejskich warzyw z powodu epidemii wyniosły do tej pory ok. 22 mln złotych. Wyliczył, że roczna strata z tego tytułu dla Polski to ok. 1 miliard euro.

Do wtorku w Niemczech odnotowano 1900 zakażeń szczepem pałeczki okrężnicy EHEC, z czego u 670 osób choroba ma ciężki przebieg. Zmarło 26 osób, głównie w Niemczech. Chociaż liczba nowych zakażeń ma tendencję spadkową, to rośnie liczba przypadków śmiertelnych choroby. Wciąż nie zidentyfikowano źródła zakażeń, nadal aktualne pozostaje w Niemczech ostrzeżenie przed spożywaniem ogórków, sałaty i pomidorów na surowo, a także kiełków.

(Źródło: PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij