Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Zmiana zaleceń żywieniowych w USA - oni dopiero teraz, w Polsce już od roku!
Amerykański departament rolnictwa zmienia i upraszcza obowiązujące od 20 lat rekomendacje żywieniowe. Piramidę żywienia zastąpi "mój talerz". Analogiczną zmianę w polskich zaleceniach żywieniowych wprowadziła już w 2010 r. Rada ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia przy Ministrze Zdrowia.

Amerykańscy eksperci żywieniowi uznali, że piramida przedstawiająca 6 grup produktów żywnościowych oraz ich zalecane proporcje, była zbyt skomplikowana i mało czytelna. Zastąpili ją więc dużo prostszym symbolem - podzielonym na 4 części talerzem, na którym połowę miejsca zajmują warzywa i owoce, a drugą połowę ziarna i proteiny. Obok talerza stoi niewielki spodek z produktami mlecznymi.

Nowemu symbolowi zwanemu „mój talerz” towarzyszy kilka prostych zaleceń, m.in.: „Miej frajdę z posiłku, ale jedz mniej”, „Unikaj wielkich porcji”, czy „Zwracaj uwagę na ilość soli”.

W Polsce już w 2010 r. działająca przy Ministrze Zdrowia Rada ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia skupiająca wiodących ekspertów z dziedziny żywności i żywienia opracowała nową, bardziej czytelną i przystępną formę prezentacji zaleceń żywieniowych w postaci Talerza Zdrowia. 

Talerz Zdrowia dostępny jest m.in. w materiałach "Rodzino, Trzymaj formę!" opracowanych pod kątem rodziców dzieci biorących udział w programie Trzymaj formę! realizowanym przez PFPŻ i Główny Inspektorat Sanitarny na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Obejrzyj Talerz Zdrowia


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij