Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
KE ponagla Niemcy ws. bakterii coli
Komisja Europejska ponagla niemieckie władze, by jak najszybciej ustaliły źródła zakażenia bakterią coli. Dziś, najpóźniej jutro, powinny być znane kolejne wyniki badań warzyw z Hiszpanii, które trafiły do Niemiec i na które początkowo wskazywano jako źródło zakażenia.

Wstępne rezultaty nie potwierdziły tych przypuszczeń. Sprawdzany jest także transport i przeładunek warzyw w Niemczech.

W oczekiwaniu na wyniki badań Komisja Europejska stara się uspokoić obywateli Unii i przekonuje, że sytuacja stabilizuje się. „Według naszych najnowszych informacji, które mamy z Niemiec, wydaje się, że zagrożenie zmniejsza się. Coraz mniej osób jest hospitalizowanych w ostatnich dniach. Ale cały czas trwają wzmożone prace, by ustalić źródło zakażenia. Wzywam niemieckie władze, by wzmocniły wysiłki. W momencie kiedy będziemy znali wyniki badań, sytuacja będzie jaśniejsza. Do tego czasu opinia publiczna powinna zachować spokój i przestrzegać podstawowych zasad higieny" - podkreślił unijny komisarz.

Powtórzył też swój wcześniejszy apel i przestrzegł kraje członkowskie przed wprowadzaniem zakazu importu warzyw z jakiekolwiek kraju. „Uważamy, że wprowadzanie zakazu byłoby nieproporcjonalne do zagrożenia" - podkreślił komisarz do spraw zdrowia.

John Dali bronił też Komisji Europejskiej, która w ostatnich dniach była krytykowana za opieszałość i podkreślał, że Bruksela będzie mogła zareagować dopiero wtedy, kiedy znane będą wszystkie wyniki badań i ustalone zostanie źródło zakażenia. Unijny komisarz powtórzył też, że kraje członkowskie będą mogły ubiegać się o odszkodowanie w związku ze spadkiem sprzedaży warzyw, ale zaznaczył, że do ustalenia jest forma rekompensaty.

(Źródło: IAR).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij