Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
FAMMU/FAPA: Ceny pszenicy spadają, dzięki optymistycznym prognozom zbiorów
W tym tygodniu notowania pszenicy w kontrakcie majowym na paryskiej giełdzie znacznie obniżyły się, spadły także notowania na giełdzie w Chicago. Ceny spadają, bo do głosu dochodzą optymistyczne prognozy tegorocznych zbiorów - informuje FAMMU/FAPA.

Jak podaje FAMMU/FAPA, ceny pszenicy w kontrakcie majowym na giełdzie Matif spadły z blisko 250 EUR/tonę tydzień temu do 234,5 EUR/tonę. Na CBoT pszenica w najbliższym kontrakcie - majowym - potaniała przez tydzień o ok. 5 proc., do 269,5 USD/tonę.

- Wydaje się, że obecnie coraz bardziej do głosu dochodzą optymistyczne prognozy tegorocznych zbiorów. Ostatni tydzień przyniósł nawet nadzieję na poprawę warunków pogodowych dla upraw pszenicy w amerykańskich stanach, w największym stopniu zagrożonych skutkami suszy - czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

Dodatkowo, w sezonie 2011/2012 do gry wrócą kraje basenu Morza Czarnego (Ukraina, Rosja). Optymistycznie wyglądają też prognozy produkcji i eksportu pszenicy i zbóż ogółem z Ukrainy w nadchodzącym sezonie.

Wysoki poziom eksportu pszenicy utrzyma też Unia Europejska, przede wszystkim Francja. Więcej mogą oferować na rynek Niemcy, które w ubiegłym roku odnotowały problemy z jakością ziarna. Prognozowany jest także wzrost eksportu pszenicy ze strony Argentyny i Kanady.

(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij