Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Japońskie tsunami przyniosło spadki na rynku zbóż
Niepokojące doniesienia z Japonii wywołały spadki cen zbóż w pierwszej połowie minionego tygodnia, jednak pod koniec tygodnia spadki zostały częściowo nadrobione - informuje FAMMU/FAPA.

Jak donosi FAMMU/FAPA, notowania pszenicy w kontrakcie majowym na giełdzie w Paryżu doszły we wtorek do 203 EUR/tonę. Ostatni taki poziom cen w tym kontrakcie miał miejsce na początku października ubiegłego roku.

- Drastyczne spadki notowań giełdowych zbóż to głównie skutek niepokojących doniesień napływających z Japonii. W tym tygodniu inwestorzy generalnie uciekali w bardziej bezpieczne inwestycje, nie będąc pewnymi wpływu tsunami na kondycję trzeciej w skali świata gospodarki - czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

- Światowe giełdy powieliły zniżki odnotowywane na tokijskiej giełdzie. To znalazło również odzwierciedlenie w spadkach wartości kontraktów zbożowych, za którymi kryła się przede wszystkim ich masowa wyprzedaż przez amerykańskie fundusze inwestycyjne - oceniają autorzy raportu.

Koniec tygodnia przyniósł jednak wzrosty, notowania pszenicy w Paryżu w ostatni czwartek wynosiły już 227,75 EUR/tonę.

Według analityków z największej, kanadyjskiej firmy handlowej Viterra, notowania giełdowe zbóż powinny na dłużej powrócić do zwyżek, ze względu na realne niedobory na rynku i nadal dość wysoki popyt.

Japonia jest trzecim na świecie importerem ropy. Kraj jest też uzależniony od importu zbóż. Według prognoz USDA, w sezonie 2010/2011 japoński import zbóż miał wynieść ok. 24 mln ton ziarna, w tym ok. 19 mln ton zbóż paszowych. Zniszczone porty i infrastruktura oraz rosnące zagrożenie promieniowaniem radioaktywnym, mogą przynajmniej czasowo ograniczyć dostawy zbóż do tego kraju.

(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij