Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Spodziewane są dobre plony zbóż, ale spadki cen może hamować wzrastający popyt
Prognozy zbiorów zbóż na świecie są nadal bardzo dobre, co może wpływać na spadek cen. Presja na zniżki będzie jednak ograniczana przez wzrastający popyt - ocenia FAMMU/FAPA.

- Dobre zbiory przewidywane są u większości kluczowych dostawców zbóż. Opady, które powodowały wcześniej nawet podtopienia i powodzie w Australii poprawią nawilgocenie gleb i w będą korzystne dla nowych zasiewów - czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

Rosja i Ukraina powinny odnotować znaczne zwiększenie produkcji zbożowej, w przypadku Ukrainy mówi się o wzroście nawet o ok. 10 mln ton w porównaniu do poprzedniego sezonu, a Rosji - od 15 do nawet 27 mln ton. Dobre zbiory prognozowane są także w krajach Ameryki Południowej (Argentyna, Brazylia).

FAMMU/FAPA przypomina, że wzrost produkcji spodziewany jest w Unii Europejskiej - o blisko 16 mln ton w stosunku do poprzedniego sezonu. W miarę optymistyczne są prognozy dla USA.

- Przy założeniu realizacji prognoz należy spodziewać się spadków cen. Jak bardzo będzie on znaczny, to trudno jak na razie przewidzieć, ponieważ popyt na zboża rośnie bardzo szybko. Dużo więcej zużywają prężnie rozwijające się Chiny - na cele konsumpcyjne i paszowe. Dynamicznie wzrasta zużycie zbóż, a zwłaszcza kukurydzy na cele biopaliwowe - głównie w USA - oceniają autorzy raportu.

(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij