Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ceny pszenicy kontynuują spadki, prognozy zbiorów są optymistyczne
Notowania pszenicy konsumpcyjnej w kontraktach terminowych na paryskiej giełdzie w tym tygodniu kontynuowały spadki, czego główną przyczyną było podniesienie przez USDA prognozy zapasów końcowych pszenicy na świecie - z wcześniejszych 177,8 mln ton do 181,9 mln ton -podaje FAMMU/FAPA.

Według FAMMU/FAPA, spadki cen są równie gwałtowne, jak poprzednio zwyżki, co może świadczyć o tym, że przynajmniej częściowo stoją za tym działania spekulacyjne.

USDA zmieniła prognozy zapasów końcowych po tym, jak podwyższono oszacowania światowej produkcji (z 645,4 mln ton do 647,6 mln ton) oraz obniżono prognozy zużycia (z 665,2 mln ton do 663 mln ton).

Jak podaje FAMMU/FAPA, spadki cen pszenicy konsumpcyjnej to także efekt informacji o poprawie warunków dla upraw pszenicy w niektórych krajach oraz optymistycznych prognoz zbiorów w kolejnym sezonie (IGC).

Według IGC, zbiory pszenicy na świecie w sezonie 2011/12 prognozowane są na 672 mln ton, czyli o 24 mln ton więcej niż w kończącym się sezonie. Areał upraw tego gatunku szacowany jest na 3 proc. większy niż w poprzednim sezonie. Światowy bilans pszenicy miękkiej powinien być mniej więcej zrównoważony, co może znaleźć odzwierciedlenie w spadku cen.

Jak podaje FAMMU/FAPA, powołując się na APK-Inform, dzięki korzystnym warunkom pogodowym Ukraina może odnotować znaczący wzrost produkcji zbożowej - z 39,2 mln ton w ubiegłym sezonie do nawet 48,7 mln ton.

Przy założeniu sprzyjającej aury tegoroczne plony mogą osiągnąć nawet 3,24 ton/ha, co przy szacunkowej powierzchni zasiewów w wysokości 15,6 mln ha oznacza zbiory w wysokości 48,7 mln ha. Jednak nawet przy mniej optymistycznych założeniach, Ukraina nadal może liczyć na dobre zbiory zbóż - ok. 43,4 mln ton.

Z kolei w Chinach, deszcze i opady śniegu odnotowane w okresie ostatnich dwóch tygodni, wraz z przeprowadzanymi zabiegami irygacyjnymi, powinny przyczynić się do poprawy kondycji zasiewów pszenicy w północnej części kraju. Obszary te zagrożone były suszą i występowały poważne obawy o wystąpienie rozległych szkód.

Chiny są liderem w światowej produkcji pszenicy. Dobre zbiory pszenicy pomogą Chinom w kontrolowaniu inflacji - ocenia premier tego kraju. Poza tym poprawa stanu upraw pszenicy w Chinach powinna wpłynąć na złagodzenie wzrostów cen tego gatunku na światowych giełdach.

FAMMU/FAPA podaje, że ceny pszenicy konsumpcyjnej na giełdzie w Paryżu obniżyły się przez ostatni tydzień o ponad 20 EUR/tonę - z 254,5 EUR/tonę do 234,5 EUR/tonę. Ruchy cen w Paryżu mogły być odwzorowaniem spadków na giełdzie w Chicago. Tutaj pszenica w kontrakcie marcowym potaniała przez tydzień - z 290,5 USD/tonę do 262,3 USD/tonę. Obserwuje się również osłabienie popytu ze strony kluczowych odbiorów.

- O ile poprzednie wzrosty były nadmierne, to obecne gwałtowne zniżki też można w ten sposób określić. To może wskazywać, że, obok wymienianych wcześniej czynników, za tak znaczną zmiennością notowań mogą kryć się częściowo również działania spekulacyjne - czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij