Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
W I kw. bieżącego roku rządy Rosji i Ukrainy kontynuowały działania zmierzające do powstrzymania wzrostów cen na rynku wewnętrznym
Jednym z najważniejszych wydarzeń kształtujących ceny zbóż w bieżącym sezonie 2010/2011 była decyzja rządu rosyjskiego o wprowadzeniu czasowego zakazu eksportu zbóż oraz wprowadzenie przez Ukrainę kontyngentów na wywóz zbóż. Okres obowiązywania ograniczeń w eksporcie zbóż w obu krajach był wydłużany. W ostatnich tygodniach kolejne informacje odnośnie polityki rządów w tym regionie świata wpłynęły na oczekiwania uczestników rynku odnośnie kształtowanie się cen zbóż do końca trwającego sezonu oraz na początku przyszłego.

W
 dniu 16 lutego ukraiński Minister Rolnictwa przedłużył o kolejne trzy miesiące okres obowiązywania kontyngentów eksportowych na zboże, czyli do końca trwającego sezonu (30 czerwca 2011 r.). Ponadto, w dniu 3 marca w serwisie BlackSeaGrain pojawiła się informacja, iż wicepremier Rosji V.Zubkow powiedział, iż rząd rozważa przedłużenie zakazu eksportu zbóż do końca 2011 roku, czyli do połowy przyszłego sezonu.

 

Z kolei pod koniec stycznia w Rosji zdecydowano o przekazaniu do regionów najsilniej dotkniętych suszą kolejnych 2 mln t zbóż z zapasów interwencyjnych.  Wcześniej rozdystrybuowano w analogiczny sposób 1,1 mln ton.  Ponadto na początku lutego uruchomiono procedury przetargowe na sprzedaż ziarna z zapasów. Rząd rosyjski szacuje, iż do 1 lipca sprzedanych tą drogą na rynek wewnętrzny zostanie 6 mln t ziarna. Działania te mają zapobiec wzrostom cen zbóż w Rosji.

 

Analizując sytuację w Rosji warto dodać, iż państwowy bank rolny Rosselkhozbank 22 lutego ogłosił, iż w związku z negatywnym wpływem ubiegłorocznej suszy na sytuację w sektorze rolnym ogranicza swoje wymagania odnośnie zabezpieczeń kredytów udzielanych rolnikom. Między innymi w latach ubiegłych jedynie określone zboża mogły stanowić zabezpieczenie kredytów, w bieżącym roku brane pod uwagę będą wszystkie. Od rolników nie będzie wymagany również, jak to miało miejsce dotychczas, zastaw na nieruchomości. Ponadto, producenci rolni będą mogli uzyskać kredyt o wysokości do 100% wartości zbiorów, podczas gdy w latach ubiegłych wskaźnik ten wynosił 60%. Decyzja ta wynika z założenia, iż maksymalizacja produkcji zbóż w kolejnym sezonie wymaga dodatkowych zewnętrznych źródeł finansowania.

 

BGZ_na_Zoltym

                     

 

(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij