Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
KE podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2011 r. do 4,1 z 3,9 proc.
Komisja Europejska podniosła prognozę tegorocznego wzrostu PKB do 4,1 proc. z 3,9 proc. oczekiwanych w listopadzie, podała Komisja w wiosennej prognozie, opublikowanej we wtorek. Zharmonizowana inflacja HICP prognozowana jest na poziomie 3,3 proc. wobec 2,9 proc. oczekiwanych jesienią i w porównaniu do 2,7 proc. odnotowanych w 2010 roku.

Komisja podkreśliła, że wzrost gospodarczy Polski w 2010 roku (3,8%) był jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. Główny czynnik odpowiedzialny za ten wynik to popyt krajowy, głównie konsumpcja prywatna i zapasy, przy raczej neutralnym wkładzie eksportu netto, podano w raporcie.

W ujęciu kwartalnym PKB Polski wzrośnie w tym roku odpowiednio o: 0,8%, 1,1%, 1,1% i 1,0% wobec 1,3% w III kw. 2010 r. i szacowanego przez KE poziomu 0,9% w IV kw. ub.r. Słabszy wzrost w I kw. będzie wynikiem wzrostu stawek VAT i przyspieszenia inflacji, co na pewien czas osłabią prywatną konsumpcję, uważa Komisja.

"Umiarkowany wzrost zatrudnienia i silniejsze od oczekiwanego odbicie w płacach prawdopodobnie będą wspierać wydatki konsumentów, pomimo osłabienia nastrojów i wyższej inflacji. Jednakże odbudowywanie zapasów będzie wspierało wzrost w mniejszym stopniu niż w 2010 roku. W całym 2011 roku PKB wzrośnie o 4,1%" - głosi raport.

Inflacja HICP wyniosła 2,9% r/r na koniec 2010 r. Komisja oczekuje jednak przyspieszenia wzrostu cen.

"Inflacja pozostanie w okolicach górnej granicy pasma wahań celu banku centralnego (3,5%) w I poł. 2011 r. - co będzie odzwierciedlało ceny surowców oraz odbudowujący się popyt krajowy - a następnie zacznie stopniowo się osłabiać" - czytamy dalej w dokumencie.

Komisja opublikuje kolejne prognozy 13 maja br. 

(Źródło: ISB)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij