Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wysokie ceny mrożonych truskawek i wiśni na rynku UE
Na rynku Unii Europejskiej, ceny mrożonych owoców utrzymują się na wysokim poziomie, co sprawia, że handel tymi produktami jest bardzo opłacalny - wskazują analitycy BGŻ.

Jednak w wyniku niedoboru surowców na rynku zapewnienie wystarczających dostaw staje się problemem. W najbliższym czasie również z tego powodu nie przewiduje się obniżek cen mrożonek owocowych.

Niska podaż mrożonych wiśni i truskawek jest konsekwencją między innymi słabych zbiorów w Polsce i Serbii, które są głównymi dostawcami tych produktów na rynek Unijny.

Jak podaje portal Foodnews, cena za wysokiej jakości mrożone wiśnie kształtuje się na poziomie 1,75-1,90 EUR/kg loco zakład, co oznacza że jest około 2-2,5 razy wyższa niż na początku 2010 roku.

Ceny mrożonych truskawek sa również wysokie. Cena odmiany Senga Sengana drugiego gatunku z Polski wynosi 1,35-1,55 EUR/kg. Niektóre źródła informują, że ceny mrożonek z truskawek mogą nieznacznie wzrosnąć wraz z ograniczeniem dostaw. Sytuacja ta może potrwać do momentu zbiorów w Hiszpanii oraz w Maroko. Dostawy truskawek z tego kraju mogą się pojawić w okolicach marca. Jak informuje Foodnews ich ceny mogą być nieco niższe od truskawek pochodzących z Polski.

Obawy producentów mrożonek wzbudza perspektywa zbiorów w Polsce, które powinny rozpocząć się za 5 miesięcy. Z dniem 1 maja 2011 roku Niemcy znoszą ograniczenia dotyczące dostępu do ich rynku pracy dla obywateli Polski. Może to zadecydować o odpływie znacznej części siły roboczej i producenci truskawek będą mieli problemy z pozyskaniem pracowników do zbioru, przez co część owoców może pozostać na polu.
Napływ mrożonych truskawek z Chin na rynek Unii Europejskiej jest stabilny. Nie ma również problemów z jakością dostarczanych owoców.

Ceny mrożonych truskawek z Chin w Rotterdamie kształtują się na poziomie około 1,20 USD/kg. Nowy sezon truskawek w Chinach ma rozpocząć się w maju.

Rynek mrożonych malin jest bardziej stabilny ze względu na dobre perspektywy podażowe. Zarówno w Europie (szczególnie w Serbii) jak i w Chile utrzymują się wysokie zapasy mrożonych malin, co wywiera presję na obniżkę ich cen. Dodatkowo na rynku UE w niedługim czasie powinny zacząć pojawiać się maliny z drugiego zbioru w Chile. Foodnews podaje, że ceny za mrożone maliny mogą osiągnąć poziom niższy niż 3000 USD/t.

Niskie ceny malin odbijają się negatywnie na opłacalności eksportu. W Polsce w wyniku dobrych zbiorów, wzrósł eksport mrożonych malin. W okresie I-X 2010 roku wyniósł 41710 ton, i był większy o 29 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2009 roku, podczas gdy wartość eksportu w tym samym okresie zwiększyła się zaledwie o 0,36 proc.

(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij