Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Pszenica w USA nadal drożeje
W analizowanym tygodniu, notowania cen wszystkich gatunków pszenicy na giełdach amerykańskich w dalszym ciągu rosły - podaje Izba Zbożowo-Paszowa.

Wszystko za sprawą utrzymującego się bardzo dużego popytu eksportowego i kolejnych przetargów na zakup pszenicy ze strony głównych importerów, w tym krajów Bliskiego Wschodu.

Nie do końca jest jeszcze jasne, jaki wpływ na kształtowanie się cen ziarna w dłuższym okresie będzie miała niestabilna sytuacja polityczna w Egipcie. Według niektórych analityków, trwające zamieszki w tym kraju mogą bowiem spowodować czasowe spowolnienie importu ziarna przez ten kraj. Ponadto, w minionym tygodniu gwałtowny atak zimy w wielu stanach USA wzniecił obawy o kondycję pszenicy ozimej w tym kraju, szczególnie w odniesieniu do pszenicy HRW gdyż w wielu regionach jej uprawy pokrywa śnieżna nie jest zbyt gruba. Dodatkowo, wiele dróg w USA było nieprzejezdnych, powodując poważne problemy komunikacyjne i trudności z transportem ziarna.

W piątek 4/02, na giełdzie w Chicago cena pszenicy SRW w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) wzrosła o 3,4 proc. w stosunku do ceny sprzed tygodnia do 313,64 USD/t. Z kolei, na giełdzie w Kansas City, cena pszenicy HRW w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) także wzrosła o 3,4 proc. do 346,35 USD/t.

W minionym tygodniu, ceny pszenicy na giełdach europejskich wzrosły czwarty tydzień z rzędu. W piątek 4/02 cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) wyniosła 274,75 EUR/t i była o 3,3 proc. wyższa w stosunku do ceny sprzed tygodnia oraz najwyższa w historii tego kontraktu.

Z kolei, na giełdzie LIFFE w Londynie, na przestrzeni ostatniego tygodnia cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) wyniosła 205,00 funtów/t i była o 0,9 proc. wyższa od ceny sprzed tygodnia. W ostatnich tygodniach, czynniki wpływające na dalszą zwyżkę cen pszenicy na giełdach europejskich pozostają te same: utrzymujący się bardzo wysoki popyt na unijną pszenicę w warunkach kurczącej się podaży eksportowej tego zboża unijnym rynku, wzrosty cen ziarna na giełdach amerykańskich i obawy o kondycję zasiewów pszenicy ozimej u kluczowych jej producentów.

(Źródło: Izba Zbożowo - Paszowa)

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij