Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
G20 chce walczyć z wysokimi cenami żywności
Francja chce walczyć z wysokimi cenami żywności i wzywa do współpracy agencje ONZ, międzynarodowe instytucje finansowe i członków G20, by zapobiec spekulacji cenami produktów rolnych - poinformował w piątek minister rolnictwa Francji, Bruno Le Maire.

Paryż, który sprawuje w tym roku rotacyjne przewodnictwo G20 i G8 i chce sprawić, by rynki rolne były lepiej regulowane, co ma zapobiec gwałtownym wzrostom cen żywności.

W dzień po tym, jak raport ONZ wykazał, że ceny te osiągnęły historyczny szczyt, Le Maire spotkał się w Rzymie z szefami Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa i Światowego Programu Żywnościowego; później podczas konferencji prasowej minister wymienił główne kwestie, na które chce zwrócić uwagę agencji żywnościowych, rządów i instytucji międzynarodowych.

Francja chce większej przejrzystości w raportowaniu na temat produkcji rolnej i wysokości zapasów produktów żywnościowych i ograniczyć restrykcje dotyczące eksportu produktów rolnych.

Le Maire wezwał też do zaprzestania spekulacji cenami produktów rolnych, nazywając je "spekulowaniem na światowym głodzie". - Minister zaapelował też o wprowadzenie lepszych regulacji rynków rolnych w ogóle. -W tej chwili istnieje realne ryzyko światowego kryzysu - powiedział Le Maire, tłumacząc determinację Francji do walki z widmem głodu.

Szef Światowego Programu Żywnościowego, Josette Sheeran powiedziała, że protesty w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie dowodzą, jak wielkie jest znaczenie cen żywności dla stabilności krajów.

Również w piątek, pod koniec szczytu w Brukseli, UE zapowiedziała współpracę z krajami trzecimi, by zapobiec chwiejności cen surowców energetycznych - co było ukłonem w stronę Francji, zabiegającej o walkę ze spekulacją na rynkach surowców.

(Źródło: PAP)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij