Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Unijny komisarz ds. rolnictwa: Będziemy interweniować na rynku wieprzowiny
KE zapowiedziała w poniedziałek interwencję na rynku wieprzowiny w UE, by powstrzymać dotkliwy dla hodowców spadek cen. Dacian Ciolos, komisarz ds. rolnictwa zapowiedział, że w ciągu tygodnia powinny być znane techniczne szczegóły interwencji, która będzie polegać na dopłatach do prywatnego przechowywania wieprzowiny, co pozwoli przejściowo ograniczyć podaż mięsa dostępnego na rynku.

Wniosek taki zgłosiły na poniedziałkowym posiedzeniu ministrów rolnictwa Belgia i Irlandia. Poparło go kilka krajów, w tym Polska. Minister rolnictwa Marek Sawicki był zdania, że gdyby tę decyzję podjęto wcześniej, skutki afery dioksynowej w Niemczech byłby mniejsze.

Ciolos przyznał, że problemy na rynku występują - głównie z powodu wzrostu cen pasz, a afera dioksynowa pogorszyła sytuację, bo konsumenci w obawie o swoje zdrowie przestali kupować wieprzowinę.

- Sytuacja w Niemczech jeszcze pogorszyła tę złą sytuację na rynku, wraz z gwałtownym spadkiem cen w tym kraju, a także u sąsiadów takich np. jak Polska, Holandia, Belgia czy Francja - powiedział Ciolos ministrom, jak wynika z udostępnionego PAP tekstu wystąpienia.

Analiza KE wskazuje, że spadek cen rzeczywiście wystąpił - średnio w UE o 2,4 proc. między ostatnim tygodniem roku 2010 a pierwszym tygodniem 2011. W Niemczech spadek wyniósł aż 7,2 proc.

Ponadto KE zapowiedziała, że powoła grupę ekspertów, która do końca marca wypracuje instrumenty interwencyjne na rynku wieprzowiny w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (w tej chwili takich nie ma).

(Źródło: PAP)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij