Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Minister rolnictwa: konieczne są zmiany w unijnej polityce rolnej
Minister rolnictwa Marek Sawicki zaapelował w czwartek w Berlinie o większą odwagę państw UE w reformowaniu Wspólnej Polityki Rolnej. Równocześnie skrytykował stanowisko w tej sprawie Francji i Niemiec. Jak powiedział, kraje te proponują jedynie "mały lifting", podczas gdy konieczne jest "przeoranie sposobu myślenia" o unijnej polityce rolnej. Wezwał do jej uproszczenia, ograniczenia biurokracji i oparcia na "obiektywnych kryteriach dla całej Europy".

- Wspólna Polityka Rolna UE musi ulec głębokiej reformie. Zachęcam szczególnie rolników i polityków niemieckich do większej odwagi w tej sprawie - przekonywał Sawicki na konferencji prasowej przed inauguracją międzynarodowych targów rolno spożywczych "Zielony Tydzień".

Według polskiego ministra kilkanaście lat WPR to "polityka stagnacji", która osłabia szanse europejskiego rolnictwa w międzynarodowej konkurencji.

Dlatego - jak ocenił - w nowym wieloletnim budżecie UE większe pieniądze należałoby przeznaczyć na tzw. drugi filar WPR, czyli rozwój obszarów wiejskich, a nie na dopłaty bezpośrednie (pierwszy filar). Według Sawickiego proporcje podziału środków między pierwszym a drugim filarem powinny kształtować się jak 50:50 albo 60:40. Obecnie w skali UE proporcje te wynoszą średnio 80:20.

Przyszłość wspólnej polityki rolnej UE będzie jednym z tematów rozmów ministrów rolnictwa, goszczących w Berlinie przy okazji targów "Zielony Tydzień". W przyjętym w listopadzie dokumencie na ten temat Komisja Europejska zaproponowała m.in. bardziej sprawiedliwe, lecz nie jednakowe w całej UE dopłaty bezpośrednie, a także premie za respektowanie zasobów naturalnych i norm ochrony środowiska.

Decyzje w sprawie przyszłości WPR mają zapaść na przełomie 2011 i 2012 r.

(Źródło: PAP)

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij