Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
UE: Decyzja o zwiększeniu pozakwotowego eksportu cukru jest opóźniona
Opóźnia się wprowadzenie zapowiadanego na początku listopada 2010 roku zwiększenia o 350 tys. ton eksportu pozakwotowego cukru. Przedstawiciele Komisji Europejskiej zaznaczają, że to ciągle jest plan, a rynek jest bacznie obserwowany. Decyzja w tej sprawie może zapaść dopiero pierwszym kwartale 2011 roku - informuje FAMMU/FAPA.

Kiedy na początku 2010 roku KE zdecydowała się ze względu na dużą nadprodukcję w UE i wysokie ceny na giełdach przekroczyć limit WTO w wysokości 1,37 mln ton i wyeksportować dodatkowo 500 tys. ton cukru, to notowania cukru gwałtownie załamały się. Swoje oburzenie
wyraziła wówczas między innymi głośno Brazylia, strasząc nawet sprawą przed trybunałem WTO.

Kiedy jednak UE przekroczyła limit, żadna oficjalna skarga nie wpłynęła. Oczywiście ówczesne załamanie cen nie było wyłącznie skutkiem unijnej decyzji, ale pojawienia się na rynku 500 tys. ton cukru wysokiej jakości musiało mocno schłodzić ceny. Obecnie sytuacja jest podobna - ostatnie spadki notowań cukru zbiegły się z informacją o zwiększeniu eksportu.

Trzeba jednak zauważyć, że tym razem UE nie przekroczyłaby limitu WTO, a wolumen jest mniejszy. Z drugiej jednak strony sytuacja podażowo-popytowa pod koniec 2010 roku wydaje się mniej napięta niż na jego początku i mniejsza ilość „ekstra cukru" może skutecznie wpłynąć deprecjonująco na ceny.

(Źródło: FAPA/FAMMU)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij