Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Filipiny otwarte na wołowinę z Hiszpanii
Jak podaje portal TheCattleSite Filipiny zniosły zakaz importu wołowiny oraz produktów z wołowiny z Hiszpanii - informuje FAMMU/FAPA.

Wcześniej Filipińczycy odblokowali handel wołowiną z kilkoma innymi krajami Wspólnoty. W 2000 roku Filipiny wprowadziły embargo na mięso wołowe pochodzące z krajów Unii Europejskiej w związku z zagrożeniem tzw. chorobą szalonych krów (BSE). Zakaz ten wykraczał daleko poza międzynarodowe standardy zalecane przez OIE (Światowa Organizacja ds. Zdrowia Zwierząt) oraz nie brał pod uwagę ścisłej kontroli stosowanej w Unii.

W tym samym czasie Filipińczycy nie wprowadzili podobnego embarga na handel wołowiną z krajami spoza Unii, które posiadały podobny status ryzyka BSE, co kraje Wspólnoty. Od wprowadzenia zakazu Komisja Europejska regularnie prowadziła negocjacje z Filipinami w sprawie odblokowania handlu. W wyniku rozmów Filipińczycy znieśli zakaz eksportu z większości krajów Unii. Dotychczas tylko Hiszpania i Portugalia nadal nie mogły wysyłać tego gatunku mięsa na Filipiny.

Teraz zakaz ten będzie dotyczył jedynie Portugalii. W 2000 roku, tj. przed wprowadzeniem embarga na unijną wołowinę, kraje Wspólnoty eksportowały na Filipiny ponad 19 tys. ton wołowiny o wartości przekraczającej 24 mln euro. Zniesienie zakazu nie oznacza jednak szybkiego wznowienia handlu, gdyż procedura stosowana przez władze filipińskie jest długa i mało przejrzysta.

(Źródło: FAMMU/FAPA)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij