Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Według KE ceny trzody będą spadać
Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej (KE) w czwartym kwartale br. ceny trzody chlewnej w UE będą spadać. Średnia cena referencyjna (wbc, klasy E i S) trzody wyniesie 1,36 EUR/kg wobec 1,48 EUR/kg przeciętnie w trzecim kwartale - informuje BGŻ.

Gdyby sprawdziła się prognoza KE, to w czwartym kwartale tego roku dostawcy otrzymywaliby prawie o 2 proc. więcej za trzodę chlewną niż w tym samym okresie przed rokiem. W takim przypadku można się zastanawiać czy prognoza nie jest zbyt optymistyczna, gdyż w trzecim kwartale br. ceny były o ponad 3 proc. niższe niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.

Jeśli założymy, że średni kurs euro wobec złotego w czwartym kwartale wyniesie 3,95, to wówczas średnia cena w UE wyniesie 5,37 PLN/kg wobec około 5,93 PLN/kg przeciętnie w trzecim kwartale. Po przeliczeniu na wagę żywą oznacza to spadek z około 4,60 do 4,20 PLN/kg (za klasy E i S).

Według prognoz KE początek przyszłego roku będzie oznaczał stabilizację cen, z przeciętną ceną w pierwszym kwartale na poziomie 1,35 EUR/kg. W drugim kwartale cena ma wzrosnąć do 1,43 EUR/kg. W obydwu przypadkach będzie to poziom o 1,5 proc. wyższy niż w odpowiednich kwartałach bieżącego roku.

Jeśli sprawdzą się te prognozy, będzie to oznaczało pogorszenie się opłacalności chowu trzody chlewnej w UE, gdyż znacznie droższe niż rok wcześniej są składniki pasz i gotowe mieszanki paszowe. W dłuższej perspektywie może to spowodować redukcję pogłowia trzody i spadek produkcji wieprzowiny.

(Źródło: Bank Gospodarki Żywności)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij