Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Światu grozi kryzys żywnościowy?
Ocenia się, że światowe ceny pszenicy i kukurydzy niebezpiecznie zbliżają się do cen odnotowywanych w okresie deficytowego sezonu 2007/08. Ceny mięsa są najwyższe od 20 lat. W niektórych krajach rekordowo wysokie są też ceny warzyw, np. pomidorów w Egipcie - wylicza FAMMU/FAPA i wskazuje, że rosnące ceny żywności i ewentualne niedobory mogą spowodować niestabilność w wielu krajach.

Zagrożenie kryzysem pojawia się w sytuacji w której zapasy żywności są generalnie na nie najgorszym poziomie, pomimo drastycznych spadków produkcji w niektórych rejonach świata, związanych z anomaliami pogodowymi (przede wszystkim w Rosji i Pakistanie).

Jak ocenia Abdolreza Abbassian z FAO, sytuacja pogorszyła się w stosunku do tej z września br. W ostatnich tygodniach pojawiło się coraz więcej sygnałów świadczących o narastaniu zagrożenia pojawienia się kryzysu żywnościowego, podobnego do tego z sezonu 2007/08.

Nie wszyscy analitycy są jednak zgodni w ocenie sytuacji - podaje FAMMU/FAPA. Podkreśla się, iż rzeczywiście ceny zbóż są charakteryzują się bardzo dużą zmiennością, a reakcje rynków są bardzo nerwowe, jednak sytuacja nadal określana jest jako istotnie różna niż ta sprzed dwóch lat. Inna jest przede wszystkim sytuacja podażowa. Zbiory zbóż są generalnie lepsze, a poziom zapasów początkowych znacząco wyższy niż w sezonie 2007/08 - informuje FAMMU/FAPA.

Możliwe są jednak różne scenariusze - wskazuje Redakcja Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych. Wśród czynników, które mogą wywołać dalsze nieprzewidziane perturbacje na rynku zbożowym wymienia się ewentualne gwałtowne skoki cen ropy, pojawienie się rozległych w skutkach ekstremalnych zjawisk pogodowych czy głębokich działań spekulacyjnych na giełdach realizowanych np. przez fundusze inwestycyjne.

(Źródło: FAMMU/FAPA)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij