Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Komitety Copa-Cogeca krytykują Komisję Europejską
Komitety Copa-Cogeca 21. października br. ostro skrytykowały intencję Komisji Europejskiej w sprawie marginalizacji gospodarczych celów Wspólnej Polityki Rolnej w swojej rewizji wspólnotowego budżetu.

Padraig Walshe, Przewodniczący Komitetu Copa, ostrzegł, że UE nie będzie mogła zrealizować swoich celów w zakresie środowiska i zmian klimatu, jeżeli rolnicy nie będą mieli witalności ekonomicznej. Wzmocnienie ekonomicznej roli rolników, polegającej na produkcji żywności, musi znaleźć się w samym sercu WPR. W kontekście wzrastającego zapotrzebowania na żywność oraz zmian klimatu i wzrastającej niestabilności rynków, bezpieczeństwo żywności nie może być uznawane za nabyte. Komitety Copa-Cogeca w pełni opowiadają się za ochroną wiejskich krajobrazów, ale uważają, że lepszym sposobem na osiągnięcie tych celów jest zagwarantowanie, aby rolnicy otrzymywali sprawiedliwe dochody oraz aby mieli odpowiednią sytuację ekonomiczną. Nowa propozycja Komisji, która dotyczy obowiązkowego „położenia większego nacisku na aspekty środowiskowe" w WPR, mogłaby być brana pod uwagę jedynie w ramach zwiększenia budżetu przeznaczonego na WPR.

Projekty Komisji dla przyszłego budżetu wskazują możliwość potraktowania jako priorytetów celów w zakresie środowiska i zmian klimatu dla Wspólnej Polityki Rolnej, a nie celów gospodarczych. Przewodniczący Komitetu Cogeca, Paolo Bruni, podkreślił "Europejski sektor rolno-spożywczy, zatrudniający 28 milionów osób, musi pozostać konkurencyjny. Europejscy rolnicy i konsumenci nie są już w stanie sprostać rosnącej niestabilności cen oraz spadającym dochodom czerpanym z rynku. Trzeba wzmocnić siłę negocjacyjną rolników oraz spółdzielni w łańcuchu żywnościowym w taki sposób, aby otrzymywali oni lepsze ceny.

Europejskie normy konkurencji muszą być dostosowane, aby pozwolić spółdzielniom oraz organizacjom producenckim na wzrost w zakresie ich rozmiaru i znaczenia, dając im w ten sposób większą władzę na łonie łańcucha dostaw żywności". W związku z tym, Komitety Copa-Cogeca wzywają Komisję Europejską, eurodeputowanych oraz ministrów Unii Europejskiej, aby zastanowili się nad tymi ideami oraz aby zagwarantowali, że rolnicy oraz spółdzielnie Unii Europejskiej, będą mieli witalną przyszłość w zakresie ekonomicznym. Jedynie w ten sposób będą oni w stanie stawić czoła wyzwaniom środowiskom oraz wyzwaniom w zakresie zmian klimatu.

(Źródło: Solidarność RI)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij