Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Dyrektor Danone: Chcemy pomagać rolnikom rozwijać produkcję mleka
Danone chce zaproponować rolnikom program, w ramach którego koncern wspomagałby rozwój gospodarstw, a rolnik spłacałby kredyt mlekiem. - Chcemy z takim programem wyjść na województwo śląskie i być może świętokrzyskie. Podstawową sprawą jest znalezienie wśród rolników takich, którzy nie będą się obawiać i chcą się rozwijać - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Jerzy Sroga, dyrektor ds. zakupu mleka Danone.

Rynek mleka w Polsce jest bardzo rozdrobniony. Ponad 70 proc. gospodarstw ma kwotę do 50 tys. kilogramów, co oznacza, że są to gospodarstwa liczące do 8-10 krów. - Moim zdaniem, to jest grupa, nad którą trzeba szczególnie pracować, gdyż potencjał rozwojowy tych gospodarstw jest bardzo duży. Duże gospodarstwa większość inwestycji ma już za sobą, potencjał wzrostu jest także niewielki - mówi dyrektor Sroga.

Wśród grupy tych niewielkich gospodarstw Danone chce znaleźć gospodarstwa, które chcą się rozwijać i zwiększać produkcję, ale nie mogą, bo ich na to nie stać. - Są w takim zamkniętym kręgu, gdyż są małe, to otrzymują mniej za mleko, a z tego powodu nie stać ich na rozwój i inwestycje. Tym gospodarstwom powinniśmy, nawet finansowo, pomóc się rozwinąć i z tej grupy wyciągnąć gospodarstwa rozwojowe, które będą zwiększały pogłowie i produkcje mleka - mówi Jerzy Sroga.

Jego zdaniem przedsięwzięcie jest to o tyle interesujące, że grupa docelowa jest niezwykle liczna. Dzięki pomocy rolnicy mają szansę stać się liczącymi producentami mleka, a zakład mleczarski będzie miał surowiec.

- Miałem już dwa spotkania w terenie i odzew jest raczej skromny, ale nie należy się spodziewać jakieś rewelacji. To wymaga czasu i uważam, że na przełomie roku powinny być już jakieś konkrety. Bardzo sobie cenię współpracę z Izbą Rolniczą i ARR na Śląsku. Obie organizacje włączając się uwiarygadniają ten program, bo samemu można być różnie zrozumianym - podkreśla szef skupu Danone.

Podobne programy Danone przeprowadzał na początku swojej działalności w Polsce, głównie na Mazowszu, na Kujawach, na Kurpiach. Małe gospodarstwa, które wzięły w nim udział teraz mają po 50-100 krów.

- Jeżeli dane gospodarstwo chce się rozwijać a ma możliwości takie jak niezbędny areał, to może otrzymać zaliczkę w wysokości 50 proc. wartości krów, które chciałby kupić. Dany rolnik będzie ją spłacał mlekiem. Wysokość tego kredytu jest taka, aby kupione krowy były w stanie go spłacić - mówi Jerzy Sroga i dodaje: - Oczywiście to nie jest akcja jednorazowa. Nie sfinansujemy zakupu od razu 10 czy 20 krów. Najpierw trzy, po spłacie kolejne pięć itd. To musi być rozciągnięte w czasie. Przewidujemy także pomoc finansową na modernizacje obory, na wyposażenie, być może rozbudowę - mówi dyrektor.

(Źródło: www.portalspozywczy.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij