Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Polska ponownie nominowana na Regionalnego Koordynatora FAO/WHO dla Europy
27. Sesja Regionalnego Komitetu Koordynacyjnego FAO/WHO dla Europy (CCEURO)
Podczas drugiego dnia obrad 27. Sesji Komitetu Koordynacyjnego FAO/WHO dla Europy odbywającej się w tym tygodniu w Warszawie przedstawiciele Szwajcarii dziękując za dotychczasowe zaangażowanie Polski w prace Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO w regionie Europy i sprawowanie funkcji Koordynatora od 2009 roku zaproponowali ponowną nominację naszego kraju do pełnienia tej prestiżowej roli na kolejną kadencję 2011-2013. Nominację Polski poparły inne delegacje, w tym obecny na sesji przedstawiciel Prezydencji belgijskiej, reprezentujący zdanie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.


Polska przyjęła propozycję nominacji i potwierdziła swoją gotowość do kontynuowania działań na rzecz pogłębienia współpracy w regionie Europy w ramach prac Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO ukierunkowanej na wzmocnienie bezpieczeństwa i jakości żywności oraz systemów urzędowej kontroli żywności szczególnie w państwach będących w okresie transformacji.

Nominacja Polski będzie rozpatrywana za rok w Genewie w trakcie obrad 34. Sesji Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO, na której zapadnie formalna decyzja dotyczącą Koordynatora FAO/WHO dla Europy.

Polska potwierdzając gotowości do sprawowania funkcji Koordynatora zachęciła państwa regionu Europy do bezpośredniej współpracy i rozważenia możliwości współgoszczenia Komitetu Koordynacyjnego FAO/WHO dla Europy (CCEURO) w 2012 roku.

Polska z zadowoleniem  przyjęła wstępne deklaracje delegacji Turcji oraz Gruzji, które wyraziły chęć zorganizowania kolejnej sesji CCEURO w swoich krajach. Szczegóły dotyczące tych propozycji będą przedmiotem dwustronnych uzgodnień po podjęciu ostatecznej decyzji w sprawie Koordynatora przez Komisję Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO w 2011 r. 

Formuła współgoszczenia Komitetu CCEURO przez państwo partnerskie Koordynatora jest dobrą okazją do doskonalenia kadr państwa goszczącego i wymiany doświadczeń  w zakresie prowadzenia prac kodeksowych oraz podniesienia świadomości na temat znaczenia Kodeksu Żywnościowego na szczeblu krajowym.

Komitet CCEURO już dwukrotnie gościł w Warszawie w 2008 i 2010 r. Polska zorganizowała dotychczas dla państw regionu Europy trzy tematyczne warsztaty związane z pracami Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO  w 2007, 2008 i 2010 roku.

Najważniejszymi zadaniami Koordynatora jest wzmacnianie współpracy w regionie, pomoc w przygotowaniu projektów standardów, wytycznych i innych zaleceń planowanych do przedstawienia Komisji Kodeksu Żywnościowego.

Warto zauważyć, że prawdopodobne zatwierdzenie nominacji Polski na Koordynatora FAO/WHO dla Europy zbiegnie się w czasie z przejęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 r.

(Źródło: IJHARS)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij