Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Sejm uchwalił nowelę ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska
Sejm znowelizował w piątek ustawę o Inspekcji Ochrony Środowiska. Przewiduje ona m.in. utworzenie systemu informatycznego EkoInfoNet, przy pomocy którego będą zbierane i udostępniane dane dotyczące m.in. przestrzegania przepisów o ochronie środowiska.

W głosowaniu udział wzięło 419 posłów, za nowelizacją ustawy opowiedziało się 416 parlamentarzystów, przeciw było 3.

Zgodnie z nowelą, EkoInfoNet będzie przechowywał dane dotyczące również: przeciwdziałania awariom, przewożenia odpadów przez granice, a także badania i oceny stanu środowiska.

Częścią systemu informatycznego ma być nowe Krajowe Repozytorium Danych o Stanie i Ochronie Środowiska. Ma ono gromadzić i archiwizować wszystkie informacje o stanie i ochronie środowiska, uzyskane przez IOŚ.

Sejm odrzucił trzy poprawki, zgłoszone w trakcie drugiego czytania. Jak powiedział poseł sprawozdawca Jan Musiał (PO) dotyczyły one zespolenia Inspekcji Ochrony Środowiska na poziomie wojewódzkim z urzędem wojewody. O ich odrzucenie wnosiła sejmowa komisja środowiska.

Zgodnie z nowelizacją, na poziomie wojewódzkim regionalni inspektorzy ochrony środowiska podlegają głównemu inspektorowi ochrony środowiska i inspektoratom wojewódzkim. Dotychczas podlegali równocześnie wojewodom.

Zmiany w ustawie mają ułatwić dostęp do informacji o stanie środowiska. Zgodnie z nowelą, powstanie centralne laboratorium referencyjne i wzorcujące. Będzie się ono zajmować kontrolowaniem powietrza, wód śródlądowych, pól elektromagnetycznych i pomiarami emisji gazów. Placówka ma powstać w Krakowie na bazie istniejącego laboratorium wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska. Obowiązek stworzenia takiego laboratorium wynika z przepisów unijnych.

Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu.

(Źródło: PAP)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij