Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Genetyczna superryba trafi na stoły w USA?
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ma wydać opinię na temat dopuszczenia do przemysłu spożywczego nowego rodzaju żywności stworzonej przez naukowców. Genetycy stworzyli superłososia, który rośnie dwa razy szybciej niż ryby hodowlane. Jak zapewniają naukowcy mięso tej ryby jest całkowicie bezpieczne – informuje serwis news.com.au.

Agencja ma zdecydować, czy superłosoś jest przydatny i bezpieczny w przemyśle spożywczym. Może to być ogromnym krokiem w rozwiązaniu problemu głodu na świecie. Jeśli FDA wyda zgodę na wprowadzenie superłososia na rynek amerykański, będzie to pierwszy przypadek wykorzystania produktu pochodzenia zwierzęcego, który był modyfikowany genetycznie.

- Jesteśmy w stanie stworzyć prawie każdy rodzaj pożywienia, jaki tylko można sobie wyobrazić – twierdzi David Edwards z Biotechnology Industry Association. – Takie hodowle mogą być zbawienne w miejscach, gdzie jest znaczne ograniczenie przestrzeni – dodaje Edwards, zachwalając metodę modyfikacji genetycznej.

To nie pierwszy wniosek ws. zwierząt modyfikowanych genetycznie, który wpłynął do FDA. W 1995 roku firma AquaBounty jako pierwsza zgłosiła projekt hodowli zwierząt modyfikowanych genetycznie. FDA do dziś nie zatwierdziła projektu biotechnologów z AquaBounty.

Krytycy pomysłu rozpoczęcia hodowli superłososia na masową skalę obawiają się między innymi o to, że zmodyfikowane ryby mogą się przedostać do dzikiej populacji łososia i jej zagrozić - czytamy w serwisie news.com.ua. (TSz)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij