Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ceny pszenicy na giełdach w Chicago i Kansas znacząco wzrosły
W zeszłym tygodniu notowania cen pszenicy na giełdach w Chicago i Kansas City wyraźnie wzrosły - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

Bardzo dobre wyniki w eksporcie amerykańskiej pszenicy, czemu sprzyja słaby dolar oraz niespodziewana decyzja premiera Rosji o przedłużeniu zakazu eksportu pszenicy i mąki do zakończenia przyszłorocznych zbiorów wpłynęła na zwyżkę cen ziarna pszenicy na giełdach amerykańskich.

W piątek 3/09, na giełdzie w Chicago cena pszenicy SRW w kontrakcie najbliższym (wrzesień 2010) wzrosła o 6,9 proc. w stosunku do ceny sprzed tygodnia do 260,22 USD/t. Z kolei, na giełdzie w Kansas City, cena pszenicy HRW w kontrakcie najbliższym (wrzesień 2010) wzrosła o 6,2 proc. do 273,15 USD/t.

W minionym tygodniu, ceny pszenicy na giełdzie MATIF także wzrosły. W piątek 3/09, cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (listopad 2010) wyniosła 232,00 EUR/t i była o 5,2 proc. wyższa od ceny sprzed tygodnia. Na giełdzie LIFFE w Londynie, na przestrzeni ostatniego tygodnia cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (listopad 2010) wyniosła 160,50 funtów/t i była o 5,6 proc. wyższa niż przed tygodniem.

Utrzymujący się wysoki poziom eksportu pszenicy z unijnego rynku (głównie z Francji i Wlk. Brytanii) oraz przedłużenie zakazu obowiązywania eksportu zbóż przez Rosję były czynnikami, które spowodowały dalszy wzrost cen pszenicy na unijnym rynku. W pierwszych 2 miesiącach bieżącego sezonu, KE wydała licencje na eksport 4,66 mln ton zbóż, z tego 3,6 mln ton pszenicy, tj. o 17 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu.

Należy także wspomnieć, iż informacje płynące z Niemiec mówiące o konieczności importu przez ten kraj około 1 mln ton pszenicy konsumpcyjnej w bieżącym sezonie w związku ze słabą jakością zebranego ziarna również wpłynęły na umocnienie się cen pszenicy na giełdach europejskich.

W minionym tygodniu, notowania cen soi na giełdzie w Chicago wzrosły, ale zwyżka cen poszczególnych kontraktów była śladowa. Mniejsze obawy o spadek plonów soi w USA w kluczowych regionach uprawy, możliwe spowolnienie zakupów soi przez Chiny w związku z planowaną sprzedażą 1,5 mln ton soi przez ten kraj na rynku wewnętrznym, a także przewidywania kolejnych z rzędu wysokich zbiorów soi w krajach Ameryki Południowej ostudziły nastroje na tym rynku. W miniony piątek 3/09, cena soi na giełdzie w Chicago w kontrakcie najbliższym (wrzesień 2010) wyniosła 378,31 USD/t i była o 0,7 proc. wyższa od ceny przed tygodniem.

W analizowanym tygodniu, notowania cen rzepaku na giełdzie MATIF ponownie wzrosły. Według ostatnich ocen Oil World, światowe zbiory rzepaku w sezonie 2010/11 wyniosą 56,9 mln ton o będą o 5,3 proc. mniejsze niż w sezonie poprzednim oraz najniższe od 3 lat. W piątek 3/09, cena rzepaku (kontrakt listopad 2010) na giełdzie MATIF wyniosła 378,25 EUR/t i była o 1,4 proc. wyższa niż przed tygodniem.

(Źródło:I zba Zbożowo-Paszowa)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij