Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rosja: Firmy chcą zniesienia ceł na import nabiału, problemy z podażą
Szefowie rosyjskiego giganta mleczarskiego Wimm-Bill-Dann przedstawili niepokojące prognozy wzrostu cen nabiału w tym kraju. Wskutek ponad 60 proc. zwyżki cen skupu surowca w ciągu roku niemal pewny jest 10-15 proc. wzrost cen produktów mleczarskich wynikający także z rosnących cen pasz - informuje FAMMU/FAPA.

Spożycie wzrosło wprawdzie o 11%, ale produkcja zwiększyła się w tym czasie zaledwie o 1%. Zatem aby utrzymać w miarę stabilny poziom cen dla konsumentów, Rosja musi otworzyć granice, znieść cła i "przywrócić dobre imię mleku w proszku".

Produkcja mleka w Rosji spada aktualnie wskutek katastrofalnych upałów (około połowy krajowej produkcji pochodzi z 27 regionów cierpiących wskutek suszy), gdyż krowy mają niższą mleczność.

Największe firmy już musiały podwyższyć dostawcom wypłaty: WBD o 5-7%, Unimilk o 10%, a Danone o 4%, liczą się też ze spadkiem zysków.

Potwierdzeniem niewesołej sytuacji podażowej w kraju są też dane na temat importu mleczarskiego w lipcu. Wartość przywozu nabiału wzrosła aż o 45% w porównaniu z lipcem ub. r., osiągając 85 mln euro. Według innych danych, import najważniejszego typu produktów mleczarskich - serów - (do maja br.) wzrósł aż o 54%.

Ocenia się, że Rosja posiada 83% wskaźnik samowystarczalności w sektorze mleczarskim, ale poziom ten na pewno obniży się w tym roku wskutek niekorzystnych warunków pogodowych (długotrwała susza).

(Źródło:FAMMU/FAPA)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij