Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Odpady kuchenne: posłowie do PE postulują nowe zasady recyklingu
W ubiegłym roku w UE powstało ponad 100 mln ton odpadów ogrodowych i kuchennych. Większość z nich trafiła na wysypiska lub została spalona. Posłowie do PE chcą wykorzystać profity , jakie te odpady mogą przynieść gospodarce i środowisku, poprzez bardziej powszechny recykling, selektywną zbiórkę i kompostowanie. W dniu 6 lipca posłowie zaapelowali również o ogólnounijne przepisy w tej dziedzinie, ponieważ niektóre z państw członkowskich pozostają w tyle, jeśli chodzi o recykling odpadów.

Rezolucja Parlamentu nawiązuje do zielonej księgi Komisji w sprawie gospodarki odpadami biodegradowalnymi w UE. Posłowie dowodzą, że specjalna dyrektywa dotycząca bioodpadów zapewniłaby większe zrozumienie, lepsze monitorowanie oraz pewność prawną w sprawie recyclingu odpadami spożywczymi.

Postulaty PE:

 

  • Selektywna zbiórka odpadów biodegradowalnych, chyba że jest to niemożliwe ze względów ekonomicznych lub środowiskowych

  • Zwiększenie recyklingu bioodpadów

  • Klasyfikacja poszczególnych rodzajów kompostu otrzymywanego z odpadów biodegradowalnych

Posłowie wzywają również rządy do „wspierania akcji uświadamiających w dziedzinie ochrony środowiska”, aby zmienić wzorce zachowań. Chcą, aby nowe przepisy zostały zaproponowane przed końcem roku.

Czym są odpady biodegradowalne?

  • ulegające biodegradacji odpady ogrodowe, np. trawa

  • odpady spożywcze i kuchenne pochodzące z domów, restauracji i sklepów

  • odpady pochodzące z zakładów przetwórstwa spożywczego

Obecna sytuacja

W UE składuje się/zakopuje się 41% wszystkich bioodpadów, ale między poszczególnymi państwami występują bardzo duże różnice pod tym względem; na przykład w Polsce i na Litwie zakopuje się 90% takich odpadów. Powoduje to powstawanie dużych ilości zanieczyszczającego środowisko metanu. W Szwecji spala się około 47% bioodpadów, a w Danii – około 55%.

Selektywną zbiórkę odpadów prowadzi się w Austrii, Holandii, Danii, Szwecji, na części terytorium Belgii (we Flandrii), Hiszpanii (w Katalonii) oraz Włoch (w północnych regionach). Austria i Niemcy mają najwyższe wskaźniki kompostowania.

Składowiska odpadów wywierają najgorsze skutki dla środowiska; najlepszymi obecnie rozwiązaniami są: selektywne zbieranie odpadów, spalanie oraz kompostowanie.

(Źródło: PE)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij