Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
NBP: banki zaostrzają kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych
W trzecim kwartale br. łagodzeniu niektórych elementów polityki kredytowej w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów mieszkaniowych towarzyszy zaostrzanie kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych - wynika z badań NBP "Sytuacja na rynku kredytowym".

W drugim kwartale większość banków nie zmieniła kryteriów przyznawania kredytów dla przedsiębiorstw. W ujęciu netto nastąpiło natomiast niewielkie zaostrzenie polityki kredytowej, z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla dużych firm. Relatywnie najsilniejsze zaostrzenie miało miejsce w przypadku kredytów długoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

W drugim kwartale widoczny był wzrost popytu na kredyt, za wyjątkiem kredytów długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw.

Około 40 proc. banków obniżyło marże pobierane na kredytach udzielanych przedsiębiorstwom. Obniżka nie dotyczyła kredytów obarczonych wyższym ryzykiem.

Głównym czynnikiem wpływającym na łagodzenie polityki kredytowej jest rosnąca presja konkurencyjna na rynku. Blisko 40 proc. banków uznało, że ryzyko związane z przewidywaną sytuacją gospodarczą uzasadnia łagodzenie polityki kredytowej.

Banki zapowiadają w trzecim kwartale nieznaczne złagodzenie polityki kredytowej względem dużych przedsiębiorstw. Złagodzenie ma być silniejsze w przypadku kredytów krótkoterminowych. W przypadku kredytów dla małych i średnich firm, banki zapowiadają zaostrzenie polityki kredytowej.

Jednocześnie banki spodziewają się w trzecim kwartale wzrostu popytu na kredyt, szczególnie w segmencie kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

W drugim kwartale w ujęciu netto banki nieznacznie złagodziły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych. Blisko 70 proc. banków zdecydowało się na obniżenie marż kredytowych.

Główną przyczyną łagodzenia polityki kredytowej była poprawa percepcji ryzyka związanego z przyszłą sytuacją na rynku mieszkaniowym i ogólną sytuacją gospodarczą.

Natomiast banki, które zaostrzały politykę kredytową, uzasadniały ten krok głównie wzrostem udziału kredytów zagrożonych w swoich portfelach kredytowych.

Większość banków odczuła wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe.

W trzecim kwartale banki zamierzają zaostrzyć politykę kredytową, nie spodziewając się przy tym wyraźnych zmian popytu.

W drugim kwartale banki po raz kolejny zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych. Natomiast warunki udzielania kredytów nie uległy zmianie.

Jak wynika z badania, wpływ na zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych ma mniej korzystna ocena perspektyw sytuacji gospodarczej i możliwości realizacji wymaganych zabezpieczeń, a także materializacja ryzyka zakumulowanego w portfelach kredytowych banków.

Według banków, w drugim kwartale nastąpił wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne ze strony gospodarstw domowych. Najwięcej banków wskazało na wzrost zapotrzebowania na finansowanie zakupu dóbr trwałego użytku.

W trzecim kwartale banki przewidują dalsze zaostrzenie polityki kredytowej w tym segmencie, przy wzroście popytu na kredyty konsumpcyjne.

(Źródło: PAP, www.biznes.onet.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij