Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
PAIiIZ: coraz więcej inwestycji zagranicznych w Polsce
Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w I półroczu 2010 r. wyniósł 5,1 mld zł, co oznacza 75-proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, poinformował prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Sławomir Majman.

Bardzo wyraźna poprawa jest także widoczna w statystykach Agencji, która obecnie prowadzi 148 projektów inwestycyjnych wartych 5,3 mld euro. Odnotowano także 73-proc. wzrost liczby prowadzonych projektów - obecnie jest ich 148 wobec 82 rok wcześniej. Ich wartość wzrosła z 2,8 mld euro do 5,3 mld euro, czyli o 89 procent.


Szef Agencji dodał, że zanotowano także znaczący wzrost miejsc pracy, wygenerownych przez inwestorów. W pierwszych sześciu miesiącach 2010 r. było to 34,6 tys. wobec 16,6 tys. rok wcześniej. W tym okresie PAIiIZ udało się zamknąć 29 projektów, wobec 10 w 2009 r. Ich wartość sięgnęła 377,24 mln euro wobec 271,6 mln euro w pierwsze połowie ubiegłego roku czyli o 39 procent.

Przedstawiciele PAIiIZ zauważyli bardzo pozytywną, choć jeszcze ostrożną tendencję wzrostową w globalnych inwestycjach. Co jednak ważne w Polsce jest ona zdecydowanie mocniejsza i bardziej odważna. To jednak dopiero pierwsze symptomy poprawy i nie należy jeszcze ogłaszać końca trudnych czasów.

Zdaniem przedstawicieli Agencji, nie należy się spodziewać, że wzrost napływu BIZ będzie porównywalny z latami prosperity, czyli 2006-2007. Wg nich, do tego poziomu mamy szansę dojść pewnie za 4-5 lat.

Niemniej już rok 2010 powinien być lepszy od ubiegłego. Majman potwierdził swoje wcześniejsze szacunki, że w całym roku do Polski napłyną inwestycje o wartości 9 mld euro, które utworzą 35-40 tys. miejsc pracy. Napływ BIZ w 2009 r. wyniósł 8,38 mld euro wobec 10,03 mld euro w roku 2008.

(Źródło: PAIiIZ, WirtualneMedia, PAP)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij