Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Duńczycy i Brytyjczycy krytykują unijne zalecenia GWS w sprawie mleka
Duńska Rada Mleczarska wylała kubeł zimnej wody (albo mleka) na projekty unijnych reform w sektorze. Duńczycy wskazują, że "kryzys" w branży, do którego nawiązuje Grupa Wysokiego Szczebla (GWS), w praktyce dawno minął. Notowania produktów mlecznych są ponownie wysokie, a ich poziom bez potrzeby wprowadzania nowych przepisów przewyższa ten z 2007 r. – widocznie zatem doprowadził do tego rynek, z pomocą istniejących już mechanizmów stabilizacyjnych UE.

Nowe proponowane instrumenty, np. dotyczące długoterminowych kontraktów na dostawy, wcale nie muszą być w interesie rolników.
To samo dotyczy przepisów o ochronie pochodzenia: czy farmerom naprawdę zależy na przekonywaniu konsumentów, że jakość nabiału w poszczególnych państwach członkowskich jest zróżnicowana?

Wątpliwości mają też Brytyjczycy (organizacja Dairy UK). Argumentują oni, że większość zaleceń GWS, w tym ww. sprawa kontraktów oraz silniejszych organizacji producentów, odnosi się raczej do rolników na kontynencie. Wprowadzenie sugerowanych przez GWS rozwiązań na Wyspach Brytyjskich mogłoby zaś doprowadzić do zakłóceń w funkcjonowaniu tamtejszego sektora mleka.

(Źródło: FAMMU/FAPA; Agrafacts)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij