UE przygotowuje plan antydioksynowyPodczas posiedzenia Rady Ministrów UE ds. rolnictwa w dn. 24 stycznia br., komisarz ds. zdrowia John Dalli poinformował o przygotowywanym przez Komisję planie nowych regulacji w sektorze pasz w UE. Celem projektu jest zapobieżenie wystąpienia kryzysu dioksynowego w przyszłości.Projekt Komisji obejmuje cztery główne punkty:
- obowiązkowy system zatwierdzania zakładów produkujących tłuszcze paszowe,
- oddzielenie procesu produkcji tłuszczy paszowych od procesu produkcji tłuszczy przemysłowych,
- bardziej rygorystyczny monitoring i wymogi w zakresie pobierania próbek,
- obowiązek składania sprawozdań przez laboratoria prywatne, wykonujące badania na obecność dioksyn.
Plan Komisji zawiera niektóre propozycje niemieckiego ministerstwa rolnictwa, przedstawione w ubiegłym tygodniu. Niemiecki pakiet antydioksynowy był szerszy, zawierał 10 punktów. Komisja potwierdziła, że w wyniku trwających badań, na dzień 24 stycznia br. produkcja zwierzęca wstrzymana jest nadal w 589 niemieckich gospodarstwach.
Według komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii z dn. 27 stycznia br., w Polsce do badań na obecność dioksyn pobrano 54 próbki mięsa wieprzowego pochodzącego z Niemiec. Otrzymane wyniki badań 16 próbek nie wykazały przekroczenia dopuszczalnej zawartości dioksyn, co świadczy o bezpieczeństwie produktów, z których pobrano próbki oraz o braku zagrożenia dla zdrowia konsumentów.
Źrodło: FAMMU/FAPA
pełna lista aktualności
|