Zwycięska bitwa o najdroższą przyprawę świata na sesji Komitetu Komisji Kodeksu żywnościowego FAO/WHO

Szafran, pozyskiwany z krokusa siewnego (Crocus sativus), jest powszechnie znany jako najdroższa i najszlachetniejsza przyprawa świata. Jego właściwości zarówno kulinarne, jak i lecznicze znane są człowiekowi od starożytności. Wykorzystywany jest do urozmaicenia smaku potraw, do nadawania im pięknego żółtego koloru, ma zastosowanie w ziołolecznictwie, a w niektórych kręgach kulturowych uznawany jest za afrodyzjak. Co ciekawe, szafran tradycyjnie stosowano również w przeszłości do barwienia szat buddyjskich mnichów.

Opracowanie międzynarodowej normy dla szafranu okazało się dużym wyzwaniem dla Komitetu Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO do spraw Przypraw i Ziół Kulinarnych (CCSCH).

Polecamy artykuł pt. "Zwycięska bitwa o najdroższą przyprawę świata na sesji Komitetu Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO", który dla czytelników kwartalnika "Food-Lex" opracowała Joanna Maryniak-Szpilarska z Biura Współpracy Międzynarodowej Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Kwartalnik "Food-Lex" nr 4/2022>> 

shafran-2048x1278