Podsumowanie konferencji nt. Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w MRiRW z udziałem MKiŚ z inicjatywy PFPŻ ZP
Konferencja, otwarta przez Ministra Czesława Siekierskiego i Ministrę Anitę Sowińską z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, poświęcona była omówieniu znaczenia i skutków dla polskiego sektora przetwórstwa żywności implementacji nowych wymagań Dyrektywy 2008/98/WE dot. rozszerzonej odpowiedzialności producenta w zakresie gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (ROP).
„To temat ważny dla sektora przetwórczego, choć nie tylko” – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Z szefem resortu rolnictwa zgodziła się też uczestnicząca w spotkaniu podsekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska Anita Sowińska. „Potwierdzeniem jest tak duże zainteresowanie i liczny udział w wydarzeniu przedstawicieli producentów” – zauważył minister Siekierski.
- Maciej Białek, dyrektor w Ministerstwie Klimatu i Środowiska omówił podstawy prawne implementacji ROP
- Andrzej Gantner, wiceprezes PFPŻ ZP przedstawił konsekwencje ROP dla warunków organizacyjnych i finansowych funkcjonowania sektora spożywczego
- Magdalena Dziczek, dyrektor/członek zarządu EKO-PAK omówiła koncepcję ROP uwzględniającą potrzeby przetwórstwa żywności oraz ryzyka związane z implementacją przepisów. Koncepcję opracowaną przez EKO-PAK, PFPŻ ZP i Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce - Browary Polskie popierają także inne organizacje: Federacja Przedsiębiorców Polskich, Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków i PSPKD - Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego
- Krzysztof Baczyński, prezes EKO-PAK podsumował zagrożenia dla sektora spożywczego wynikające z innych proponowanych koncepcji ROP.
Wiceprezes PFPŻ ZP zaznaczył również, że ROP jest jednym z kluczowych czynników wpływających na warunki funkcjonowania branży rolno-spożywczej i jej konkurencyjność. "Dlatego niezwykle cieszy współpraca pomiędzy resortami, która niewątpliwie doprowadzi do przyjęcia w Polsce sprawiedliwego i efektywnego systemu uwzględniającego zasadę kosztu netto, gdyż polska gospodarka nie może sobie pozwolić na nieracjonalne koszty" – powiedział Andrzej Gantner. Opracowana przez trzy wiodące organizacje gospodarcze zrzeszające producentów: EKO-PAK, PFPŻ ZP oraz ZPPP Browary Polskie nowa, kompleksowa koncepcja zmiany obecnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi zapewni szczelny, przejrzysty system, przynoszący korzyści wszystkim jego uczestnikom i umożliwiający osiągnięcie wskazanych w unijnym prawie odpadowym nowych celów dot. zbiórki i recyklingu surowców.
"Na zaproszenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesława Siekierskiego, wzięłam udział w konferencji pn. "Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta w sektorze przetwórstwa żywności - główne wyzwania i propozycje rozwiązań". Rozmawialiśmy o podstawach prawnych implementacji ROP, efektywnych i sprawiedliwych rozwiązaniach, warunkach finansowych oraz ewentualnych ryzykach. Krótko mówiąc: ważna i owocna debata – oceniła konferencję w mediach społecznościowych Ministra Anita Sowińska.
„Dzisiejsza konferencja pokazuje, jak złożony i ważny jest to temat dla całej branży przetwórstwa żywności i dla całego łańcucha żywnościowego, od rolnika, poprzez przetwórcę, po handel” – stwierdził minister Siekierski, podsumowując wydarzenie.
Szef resortu rolnictwa zadeklarował dalsze zainteresowanie i wsparcie ze strony resortu w tym temacie, gdyż te opakowania do żywności mają swoje specyficzne właściwości i uwarunkowana, które w ROP powinny być uwzględnione.