Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5/06/2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko

Dyrektywa zakłada wykorzystanie przez państwa członkowskie różnorodnych narzędzi prawnych, których celem jest ograniczenie użycia, a w niektórych przypadkach zupełna eliminacja z obrotu określonych jednorazowych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Z zakresu spożywczego dyrektywa dotyczy następujących produktów:

        Pojemniki na żywność

        Pojemniki na napoje (w tym butelki na napoje)

        Kubki na napoje

        Sztućce, mieszadełka, talerze, słomki    

        Opakowania elastyczne (owijki)

        Lekkie plastikowe torby na zakupy

Przepis ten wprowadza zakaz stosowania kubków do napojów i jednorazowych pojemników na żywność wykonanych ze styropianu, a także wyrobów wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych.

W odniesieniu do kubków na napoje i jednorazowych pojemników na żywność wykonanych z pozostałych tworzyw sztucznych lub ze znacznym udziałem tworzyw sztucznych ma nastąpić znaczne ilościowe zmniejszenie ich użycia.

Szereg wymagań wprowadzono dla butelek na napoje o pojemności do 3 litrów.

Dyrektywa weszła w życie 2 lipca br. Państwa członkowskie mają 2 lata na wdrożenie dyrektywy do krajowych przepisów, z uwzględnieniem wskazanych w dyrektywie okresów dla przyjęcia szczegółowych wymagań.

Więcej w numerze kwartalnika „Food-Lex” 3/2019dostęp dla prenumeratorów>>

okladka_03_2019