Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Jest już rozporządzenie dot. wypłaty wsparcia dla producentów warzyw
W dniu 17 czerwca Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie nr 585/2011 ustanawiające tymczasowe nadzwyczajne środki wspierania sektora owoców i warzyw.

Zastosowano je z uwagi na fakt, iż unijny rynek owoców i warzyw przechodzi obecnie bezprecedensowy kryzys, który zdaniem Komisji rozpoczął się w dniu 26 maja 2011 roku – wówczas kilka państw członkowskich i państw trzecich zastosowało środki zapobiegawcze, co spowodowało nagły spadek zaufania konsumentów wynikający z postrzeganego zagrożenia dla zdrowia publicznego i spowodowało bardzo poważne zakłócenia na unijnym rynku owoców i warzyw. W szczególności w odniesieniu do produkowanych w Unii ogórków, pomidorów, słodkiej papryki, cukinii i niektórych rodzajów sałaty i endywii odnotowano największe straty. W związku z tą sytuacją Unia zmuszona jest do zapewnienia dodatkowego wsparcia w odniesieniu do wycofywania z rynku, ogórków, pomidorów, słodkiej papryki, cukinii i niektórych rodzajów sałaty i endywii, przeznaczonych do spożycia jako produkty świeże. Biorąc po uwagę stosunkowo niski poziom członkostwa w organizacjach producentów w niektórych państwach członkowskich, konieczne jest również przyznanie wsparcia producentom, którzy nie są członkami uznanych organizacji producentów i którzy zawarli z uznaną organizacją producentów umowę w sprawie wycofania z rynku przywołanych w rozporządzeniu produktów.

 

Łączne wydatki Unii na cele omawianego rozporządzenia nie przekraczają 210 000 000 EUR i będą sfinansowane przez Europejski Fundusz Rolniczy Gwarancji (EFRG). Wsparcie to przyznano za okres od dnia 26 maja 2011 roku do dnia 30 czerwca bieżącego roku.

 

Źrodło FAMMU/FAPA na podstawie Dziennik Urzędowy Komisji Europejskiej, Agencja Rynku Rolnego


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij