Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Produkcja zbóż na świecie wzrośnie
Światowa produkcja zboża wzrośnie (np. w Rosji zapewne o 33%), dzięki większym obszarom zasiewów - które z kolei są skutkiem wyższych cen - oraz większym plonom z hektara. Takie są tezy najnowszego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) - informuje Bloomberg News.

Autorzy raportu na temat perspektyw zbiorów i sytuacji na rynku żywności stwierdzają, że w 2011 r. globalna produkcja pszenicy wzrośnie o 3,4% do 676 mln ton. W 2010 r. cena pszenicy na giełdzie chicagowskiej wzrosła o 47%, a kontrakty będące przedmiotem transakcji w Paryżu były droższe o 92%.

Większa produkcja może uspokoić obawy związane z niedoborem pszenicy stosowanej m.in. do produkcji takich artykułów pierwszej potrzeby jak chleb i makaron. Rosnące ceny żywności (według ONZ w lutym znów pobiły rekordy) były wymieniane jako jeden z czynników sprawczych zamieszek, które doprowadziły do upadku władców w Tunezji i Egipcie oraz kryzysu w Libii. Drożyzna zagraża demokracji w biednych krajach, jak wykazał raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

„Zasiewy pszenicy w wielu krajach uległy zwiększeniu albo zwiększą się w tym roku w reakcji na wyższe ceny. Z kolei na obszarach dotkniętych w ub.r. suszą, a zwłaszcza w Federacji Rosyjskiej, przewiduje się poprawę plonów" - głosi raport FAO.

Produkcja w Kanadzie może wzrosnąć o 7,8% a w Unii Europejskiej o 4%, dzięki dostosowaniu się do wyższych cen. Zbiory na Ukrainie mają wzrosnąć o 22% do 21 mln ton. Rolnicy w Kazachstanie zwiększą produkcję o 56% do 16 mln ton. Tymczasem produkcja w USA może spaść o 5,8% mimo tego, że farmerzy zasiali więcej pszenicy ozimej. Powodem jest, zdaniem autorów raportu, sucha zima na równinach Południa, która zaszkodzi plonom.

(Źródło: Bloomberg News).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij