Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Polska za interwencją na rynku zbóż, KE skłonna się zgodzić
Na spotkaniu ministrów rolnictwa "27" polski minister Marek Sawicki zwróci się o interwencję na rynku zbóż, by ograniczyć wzrost cen pasz, a co za tym idzie - żywca wieprzowego. Komisja Europejska zapowiedziała, że jest gotowa uwolnić część zapasów.

- Polska prosi o interwencję. KE już zapowiedziała, że tak się stanie i na rynku zbóż będzie miała miejsce interwencja - powiedział w czwartek belgijski dyplomata. Belgia sprawuje w tym półroczu rotacyjne przewodnictwo w UE.

Dyplomata dodał, że zwracając się w liście do unijnych partnerów o uwolnienie zapasów, Polska chce powstrzymać rosnące ceny pasz. Narzekają na nie hodowcy trzody chlewnej, którzy dopiero co wychodzą na prostą po ostrym spadku cen w skupie ich produkcji w latach 2007-08.

O uwolnienie 5 mln ton zbóż z unijnych zapasów zwracało się we wrześniu do KE także lobby producentów pasz, argumentując, że ceny na światowych rynkach wzrosły od czerwca o 40 proc. m.in. na skutek embarga na eksport zbóż z Rosji.

W minionym tygodniu unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos oświadczył, że jest otwarty na postulat uwolnienia zbóż z magazynów. "3 miliony ton będą realnie dostępne w celu interwencji na rynku. To nie jest jakaś wielka ilość, ale pozwoli nam na działanie, w odpowiedniej chwili" - powiedział komisarz w wywiadzie dla francuskiego dziennika regionalnego "Ouest-France".

Zastrzegł, że z uwolnieniem zapasów KE poczeka na "odpowiedni moment, by skutki działania nie były przeciwne do oczekiwanych".

Na rosnące ceny zbóż wskazują w Polsce także organizacje piekarzy. Maciej Mielcarski z Krajowej Rady Piekarstwa i Cukiernictwa mówił niedawno PAP, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy cena mąki wzrosła o 80 proc., co się przełoży na wyższe ceny chleba. Stowarzyszenia Młynarzy zwróciło się w połowie sierpnia do premiera Donalda Tuska o rozważenie możliwości sprzedaży ewentualnych zapasów ziarna z rezerw państwowych z przeznaczeniem na mąkę chlebową.

(Źródło: PAP)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij