Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Zbiory jabłek i gruszek w UE spadły w porównaniu z ubieglym rokiem o 11 proc.
Opublikowano wstępne dane dotyczące tegorocznych zbiorów jabłek i gruszek we wszystkich krajach członkowskich w bieżącym roku. Łączne unijne zbiory jabłek oszacowano w 2010 roku na około 9,79 mln ton czyli o 11 proc. mniej wobec roku poprzedniego kiedy to zebrano 11 mln ton tych owoców - informuje

Tegoroczna produkcja będzie także o przeszło 7% mniejsza wobec średniego wolumenu zbiorów z ostatnich trzech lat. Największe ilości jabłek zebrane zostaną we Włoszech - 2,16 mln ton oraz w Polsce - 2,18 mln ton i Francji - 1,58 mln ton. W zasadzie w bieżącym roku w większości krajów odnotowano spadek produkcji - przy czym największy miał miejsce na Słowacji, w Portugalii, na Litwie oraz w Polsce i Belgii.

Więcej owoców zebrano natomiast na Łotwie, w Grecji, i Szwecji. Dominującą odmianą w zbiorach w bieżącym roku jest Golden Delicious z wolumenem 2,42 mln ton, następnie Gala - ponad 1 mln ton oraz Red Delicious - 663 tys. ton i Idared - 597 tys. ton.

W 2010 roku szacunkowa produkcja gruszek w UE 27 to około 2,15 mln ton wobec poprzedniorocznej wielkości 2,64 mln ton - spadek zbiorów o 19%. O 12% mniejsze będą także zbiory wobec średniej produkcji z okresu ostatnich trzech lat.

Największe ilości gruszek zebrane będzie we Włoszech - 655 tys. ton, Hiszpanii - 441 tys. ton oraz w Holandii - 267 tys. ton i Belgii - 228 tys. ton. Dominującą w zbiorach będzie odmiana Konferencja - 766 tys. ton, a także Williams - 280 tys. ton i Abate Fetel - 199 tys. ton.

(Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie: Eucofel, Prognosfruit, WAPA)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij