Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
UE- USA: grozi nam nowa wojna handlowa?
Poparcie Parlamentu Europejskiego dla wprowadzenia zakazu importu mięsa pochodzącego od klonowanych zwierząt może doprowadzić do wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi. Takiego zdania jest szkocki eurodeputowany Struan Stevenson, który podkreśla, że zakaz eksportu może dotyczyć takich krajów, jak USA, Kanada, Argentyna oraz Brazylia, chyba, że zaopatrzą one swoje towary świadectwami stwierdzającymi, że mięso nie pochodzi od sklonowanych zwierząt.

Obecne unijne przepisy zezwalają na handel mięsem pochodzącym od trzeciego pokolenia lub młodszego od sklonowanych zwierząt. Te same wymagania wsparte głosami Parlamentu mają dotyczyć importu. Zdaniem Stevensona brak odpowiednich przepisów w USA i Brazylii, spowoduje, że kraje te nie będą mogły zagwarantować, że mięso nie pochodzi od sklonowanych zwierząt.

Według Stevensona, Parlament wprowadził zatem całkowity zakaz importu z krajów, w których klonowanie zwierząt nie jest uregulowane. Może to doprowadzić do wojny handlowej, na skalę większą niż była, tzw. wojna bananowa. Stevenson zaznaczył, że jedną z opcji wyjścia z tej sytuacji byłoby wprowadzenie etykiet na mięso typu „może pochodzić od sklonowanych zwierząt”, ale eksporterzy mogą potraktować to jako stosowanie ukrytych barier w handlu. Komisja Europejska musi zatem szybko wprowadzić poluzowanie przepisów dla unijnych producentów lub też jakieś przepisy regulujące import.

(Źródło: FAMMU/FAPA; AgraNet)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij